Chodec Tóth považuje výsledok z MS za svoj druhý najlepší

Matej Tóth
Matej Tóth Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 16. augusta (WEBNOVINY) – Chodec Matej Tóth radí 5. miesto na päťdesiatke na majstrovstvách sveta v Moskve v rebríčku športových úspechov za víťazstvo na pretekoch Svetového pohára v roku 2010 v mexickej Chihuahue.

Do najlepšej trojky zaraďuje aj 8. miesto z olympijských hier 2012 v Londýne.

Zo spoločenského hľadiska je asi londýnske umiestnenie vyššie, ale pre mňa zo športového je až tretie. Konkurencia na týchto vrcholných podujatiach je podobná, preto je športové poradie u mňa takéto,“ povedal Matej Tóth.

Pre tridsaťročného Nitrana bola moskovská päťdesiatka po psychickej stránke jednou z najľahších v kariére. Po zdravotných problémoch počas sezóny nemal veľké očakávania. Vyhliadka dobrého umiestnenia mu v závere dodávala ďalšie sily.

Psychicky bol na tom veľmi dobre

Toth
Foto: SITA/Tomáš Somr

Psychicky som bol na tom veľmi dobre. Aj keď na mňa prišla kríza po 35. km, dával som si pozor a vedel som, čo mám robiť. Sledoval som pretekárov predo mnou i za mnou a vedel som, že nebudem horší ako ôsmy. Posledná desiatka bola fyzicky náročná, ale bol som v eufórii. Možno ak by som išiel napríklad v Dudinciach sám, išiel by som záver asi v inom rytme. Teraz ma tlačilo vedomie dobrého umiestnenia. Naša výprava a moji známi tentoraz vytvorili okolo okruhu fantastickú atmosféru,“ popisoval Matej Tóth.

Po fyzickej stránke mu moskovská päťdesiatka dala zabrať najmä svalovo. Vnútorne však nebol podobne zničený ako v Berlíne 2009, kde dopochodoval na tejto trati desiaty. „Noc po pretekoch som v Moskve spal celkom v pohode. Poslednú desiatku som išiel silou vôle,“ priznal člen VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorý za výsledok na MS získal finančnú prémiu 10-tisíc dolárov: „Sme mladá rodinka a na slovenské pomery je to slušná suma. Určite s nimi niečo urobíme.

Atmosféra svetového šampionátu úspešného Slováka veľmi nenadchla. Z Moskvy nemal po príchode najlepší pocit. „Bývali sme v hoteli v jednej zo štvrtí. Bol to veľký 25-poschodový kolos, v ňom 200 m dlhé chodby a veľa hostí. Nepôsobilo to na mňa, že by som bol na majstrovstvách sveta. Atmosféra bola špecifická, pre mňa to však možno bolo aj dobré. Šampionát v Moskve sa nedá porovnať s Dägu 2011 a už vôbec nie s Berlínom 2009, kde to bolo premakané. Moskva je však pre mňa špecifická, lebo som dosiahol najväčší úspech,“ doplnil Matej Tóth.

V Moskve sa nenudil

Nitran má za sebou hektické obdobie. V stredu dopochodoval do cieľa päťdesiatky, o deň neskôr sa už presunul do Banskej Bystrice a v piatok ráno bol v Bratislave.

Posledné dni som sa naozaj nenudil. Všetko bolo naprogramované na doraz. Škoda, že sa mi nepodarilo dostať sa na Červené námestie v Moskve. Nevyšlo mi to časovo, ale bol som aj fyzicky unavený po náročných pretekoch. Orientoval som sa skôr na regeneráciu, lebo ma telo poriadne bolelo,“ povedal Matej Tóth, ktorý sa v stredu večer s ďalšími členmi výpravy vydal na návštevu lunaparku. Vo štvrtok ešte pred odletom z Moskvy si bol zabehať, aby sa mu uvoľnili svaly.

Najbližšie sa slovenským fanúšikom predstaví už v stredu 21. augusta na Atletickom moste v Dubnici. Na Považí bude súťažiť na trojkilometrovej trati. Nadrotmajster slovenskej armády by mal byť jednou zo slovenských nádejí na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro. Už teraz sľubuje, že urobí všetko pre najlepší výsledok. „Do Ria je ďaleko, konkurencia na päťdesiatke býva vždy vyrovnaná. Kvalitné umiestnenie závisí aj od športového šťastia, súperov a chytenia životnej formy. Olympiáda je raz za štyri roky, každý sa na ňu pripravuje na 110 percent Zároveň je však psychický tlak, keďže sú to jedny preteky za štyri roky,“ dodal Tóth.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Tóth