Chodkyňa Mária Katerinka Czaková skončila na ME v Berlíne šiesta, vyhrala Portugalčnka Henriquesová

Ines Henriques
Portugalčanka Ines Henriques oslavuje po víťazstve so zlatou medailou na pretekárskej prehliadke žien na európskom šampionáte v Berlíne, v utorok 7. 8 2018. Zdroj: SITA/AP Martin Meissner

BERLÍN 7. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Mária Katerinka Czaková obsadila na atletických majstrovstvách Európy v nemeckom Berlíne v chôdzi žien na 50 km šiestu priečku. Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Nitry absolvovala určenú trať v uliciach Berlína za 4:24:59 h. Zlato získala Ines Henriquesová z Portugalska, ktorá od úvodu zvyšovala svoj náskok na čele pred triom Ukrajiniek a Slovenkou.

Na trati nechala všetko

Členka VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorú trénersky vedú Matej Spišiak a Martin Pupiš, bola v prvej polovici pretekov aj druhá, neskôr sa držala na piatej pozícii. Pred slovenskú reprezentantka sa ešte dostala Španielka Julia Takácsová, Mária Katerinka Czaková si potom s prehľadom dokráčala pre šiestu priečku. Na ME to bola premiéra ženskej chodeckej päťdesiatky.

„Doteraz som nezažila ťažký pocit z päťdesiatky, no dnes to prišlo, bolelo to. Tabuľkovo som bola druhá, časom tretia, ale dnes som spokojná so šiestym miestom. Na trati som nechala všetko a viem, že viac sa nedalo. Teším sa, že som dobojoval tú päťdesiatku v týchto hrozných podmienkach. Bolo poriadne teplo a dusno. Som na seba hrdá, že som to zvládla. Nemala som stav, že som uvažovala na koncom. Sústredila som sa na to, že celú odvedenú prácu a kvantá kilometrov musím zúročiť. Napokon je z toho šieste miestom a som veľmi rada,“ povedala Mária Katerinka Czaková pre Slovenský atletický zväz.

Preteky pre tvrdých chlapov

Náročnosť podmienok pripomenul aj jej tréner Matej Spišiak. „Toto boli preteky pre tvrdých chlapov a Marika v nich obstála skvele, zaslúži si uznanie. Chcel som, aby skončila v šestke, a som rád, že sa mi to splnilo,“ uviedol Spišiak pre SAZ, jeho zverenkyňa prišla do cieľa spoločne s Fínom Jarkkom Kinnunenom, ktorý v minulosti skončil dvakrát v elitnej desiatke na svetových šampionátoch.