Chodorkovského právnička sa odvolala

Chodorkovský dostal ďalších šesť rokov
Bývalý ruský magnát Michail Chodorkovský dostal vo štvrtok za údajné rozkrádanie a spreneveru stoviek miliónov rubľov od moskovského súdu trest odňatia slobody na ďalších šesť rokov. Moskva, 30. decembra 2010. Foto: SITA/AP

MOSKVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Advokátka uväzneného bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského uviedla, že podala odvolanie proti odsúdeniu jej mandanta na ďalších 6 rokov vo väzení, čo je podľa nej odplata za „postavenie sa proti Vladimirovi Putinovi“. Katarina Makalenková uviedla, že odvolanie podala v piatok, v posledný pracovný deň pre 10-dňovými novoročnými prázdninami.

Podľa Moskalenkovej obvinenie Chodorkovského z „ukradnutia ropy v hodnote takmer 30 mld. amerických dolárov v rokoch 1998-2003 zo spoločnosti Jukos a z následného preprania peňazí“ nemá nič dočinenia so spravodlivosťou.

Odsúdenie je zločin

Americká ľudskoprávna organizácia Human Right Watch odsúdila v piatok rozhodnutie moskovského súdu s bývalým ropným magnátom Michailom Chodorkovským Podľa HRW rozsudok je zločinný a odkrýva problémy ruskej justície. „Zločinné odsúdenie Chodorkovského poukazuje na politicky motivovaný proces a na hlboko zakorenené problémy ruského justičného systému,“ uvádza sa vo vyhlásení HRW. „Rozsudok je fackou právu v Rusku,“ dodala výkonná riaditeľka HRW pre Európu a strednú Áziu Rachel Denberová. „Všetko, čo sa týka obvinení a procesu naznačuje, že prípad je vedený proti nemu a je politicky motivovaný,“ zdôraznila Denberová. Spojené štáty vo štvrtok vyjadrili znepokojenie nad rozsudkom v prípade bývalého ruského magnáta Michaila Chodorkovského, ktorého proces podľa Washingtonu vyvoláva dojem, že došlo k zneužitiu právneho systému.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mark Toner v tejto súvislosti taktiež varoval, že ruská ekonomika nemôže napredovať bez toho, aby si krajina vybudovala nezávislé súdnictvo. „Naďalej nás znepokojujú podozrenia zo závažných porušení riadneho priebehu konania a to, čo sa zdá byť zneužitím právneho systému na nevhodné ciele, obzvlášť teraz, keď Chodorkovskému a (jeho bývalému spoločníkovi) Lebedevovi udelili najvyšší trest,“ vyhlásil Toner. „Jednoducho povedané, ruská vláda nemôže vytvárať modernú ekonomiku bez toho, aby tiež rozvíjala nezávislé súdnictvo, ktoré slúži ako nástroj na podporu hospodárskeho rastu, zaručila rovnosť pred zákonom a zdokonaľovala súdnictvo predvídateľným a bezúhonným spôsobom.“

Chodorkovský dostal ďalších šesť rokov
Foto: SITA/AP
Chodorkovský dostal ďalších šesť rokov
Foto: SITA/AP
Chodorkovský dostal ďalších šesť rokov
Foto: SITA/AP
Chodorkovský dostal ďalších šesť rokov
Foto: SITA/AP

Odsúdenie Chodorkovského zo sprenevery 27. decembra 2010

Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA/AP
Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA
Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA/AP
Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA/AP
Odsúdenie Michaila Chodorkovského
Foto: SITA/AP

Dostal ďalších šesť rokov

Bývalý ruský magnát Michail Chodorkovský dostal vo štvrtok za údajné rozkrádanie a spreneveru stoviek miliónov rubľov od moskovského súdu trest odňatia slobody na ďalších šesť rokov. Chodorkovský si pritom v súčasnosti už odpykáva za daňové podvody osemročný trest. Celkovo tak kontroverzný podnikateľ strávi za mrežami 14 rokov a na slobodu sa dostane v roku 2017. Podľa jeho priaznivcov je celý proces politicky motivovaný. Už v pondelok uznal súd v moskovskom obvode Chamovniki Chodorkovského a jeho obchodného partnera Platona Lebedeva vinnými zo sprenevery a prania špinavých peňazí v ropnej spoločnosti Jukos. Na štvrtkovom pojednávaní určili výšku trestu a sudca Viktor Danilkin tak vyhovel žiadosti prokurátora. „Chodorkovský a Lebedev sa napravia iba vtedy, pokiaľ budú izolovaní od spoločnosti,“ uviedol sudca pri čítaní rozsudku.

Toto nie je rozsudok, toto je prípad bezprávia,“ povedal pre novinármi Chodorkovského advokát Jurij Šmidt. Ako tvrdí, „bol tu nátlak zo strany výkonnej zložky, ktorú teraz riadi Putin.“ Chodorkovského obhajcovia už predtým vyhlásili, že proti rozsudku sa plánujú odvolať. Vyjadril sa tak pred zástupcami médií po tom, ako moskovský sudca Viktor Danilkin vo štvrtok odsúdil Chodorkovského na 14 rokov väzenia. Kontroverzný podnikateľ, ktorého zadržali v roku 2003, by tak mal zostať za mrežami najmenej do roku 2017. Rovnaký rozsudok si vypočul aj Chodorkovského bývalý spoločník Platon Lebedev, ktorého prokuratúra označila za spoluvinníka v prípade rozsiahlej sprenevery a prania špinavých peňazí. Obaja muži si momentálne odpykávajú osemročný trest za daňové úniky.

Kritizuje aj Merkelova

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová v súvislosti s kontroverzným rozsudkom vyjadrila „sklamanie„, a to napriek tomu, že Berlín je jedným z najbližších spojencov Moskvy v rámci EÚ. Hovorca nemeckej vlády Christoph Steegmans vo svojom vyhlásení uviedol, že štvrtkový verdikt v Berlíne vyvolal „veľké znepokojenie“ a „vážne pochybnosti o úcte (ruských orgánov) k právnemu štátu“. Odsúdenie Chodorkovského a Lebedeva tiež podľa neho „predstavuje krok späť na ceste modernizácie Ruska, ktorú nastúpil prezident Dmitrij Medvedev“. Kriticky reagovalo aj Francúzsko, ktoré vyzvalo ruské orgány, aby „v plnej miere vzali do úvahy vyvolané obavy“ a potvrdili tak, že zostávajú verné hodnotám, ako sú „právny štát a dodržiavanie základných práv a slobôd“. Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek v súvislosti s Chodorkovského procesom poukázal na „systematické problémy“ v ruskom súdnictve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováJerzy BuzekMichail ChodorkovskýPlaton Lebedev