Chorvát Žan Tabak pokračuje vo funkcii hlavného trénera slovenských basketbalistov

Žan Tabak
Hlavný tréner slovenskej mužskej basketbalovej reprezentácie Žan Tabak. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Chorvátsky kormidelník Žan Tabak bude naďalej hlavný tréner slovenskej mužskej basketbalovej reprezentácie.

Spolu s ním pokračuje na poste asistenta Španiel Alberto Blanco Vila, ale novou tvárou v realizačnom tíme je Michal Madzin, ktorý bude tiež pôsobiť ako asistent. Informuje o tom web basketliga.sk.

Pozitívne hodnotenie

Zloženie realizačného tímu na ďalšie obdobie s predkvalifikáciou majstrovstiev sveta 2023 potvrdil v utorok výkonný výbor Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA).

„Napriek tomu, že sa nám nepodarilo postúpiť z predkvalifikácie ME 2021, hodnotíme pôsobenie družstva a realizačného tímu pozitívne. Je výborné, že môžeme nadviazať na prácu, ktorá začala v lete. V praxi to znamená toľko, že reprezentačný tím nebude opäť začínať od nuly. Sú nastavené jasné pravidlá, očakávania a vzťahy medzi hráčmi a trénermi. Myslím si, že nielen za seba, aj za každého člena reprezentačného tímu môžem povedať, že sa tešíme na ďalšiu spoluprácu,“ uviedol manažér mužskej zložky SBA Michal Ondruš.

Slovákom sa v lete nepodarilo postúpiť z predkvalifikácie ME 2021, keď v F-skupine obsadili druhé miesto s bilanciou dvoch víťazstiev a dvoch prehier. Podľa aktuálneho plánu Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) by ich mala čakať približne dvojročná prestávka od kvalifikačných súbojov.

Madzin nahradil Tordu

Štyridsaťdeväťročný Chorvát, ktorý sa ujal reprezentačného kormidla počas leta, už po konci predkvalifikácie ME 2021 prejavil záujem zotrvať funkcii.

„Chcel by som pokračovať vo svojej robote, ale nie je to len na mne. Ako som povedal dávnejšie, mojím krátkodobým cieľom bol postup z predkvalifikácie. Z dlhodobého hľadiska chcem pracovať s mladými hráčmi, aby sme mohli v budúcnosti dosiahnuť úspech pre slovenský basketbal,“ prezradil Tabak v auguste.

Michal Madzin, ktorý na klubovej úrovni vedie Levice, nahradil na asistentskom poste Petra Tordu.

„Veľmi si vážim dôveru a šancu, potešilo ma to. Zároveň je to záväzok zlepšiť sa v určitých aspektoch, ktoré budú očakávané. Od mnohých ľudí som počul len pozitívne reakcie na tohtoročné leto v reprezentácii a preto sa teším, že v budúcnosti budem môcť byť súčasťou tohto procesu,“ poznamenal Madzin, ktorý už pôsobil v tejto funkcii v roku 2017.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Žan Tabak