Chorváti prišli o náskok s Čechmi, Španieli zničili Turkov

Najkrajšie momenty z ôsmeho dňa ME vo futbale
Chorvát Ivan Rakitič prekonáva českého brankára Petra Čecha počas zápasu na majstrovstvách Európy. Saint-Etienne, 17. jún 2016. Foto: SITA/AP

ST. ÉTIENNE 17. júna (WebNoviny.sk) – Futbalisti Česka remizovali s Chorvátmi 2:2 v piatkovom stretnutí základnej D-skupiny na majstrovstvách Európy vo Francúzsku. „Vatreni“ viedli ešte štvrťhodinu pred koncom 2:0 a boli blízko k druhému triumfu na turnaji a aj postupu do osemfinále, napokon sa však museli uspokojiť iba s bodom.

Chorváti sa väčšinu zápasu prezentovali atraktívnym ofenzívnym prejavom. Hneď od úvodu hrali dynamicky, nátlakovo a snažili sa súperovi vnútiť svoj štýl hry. V prvom dejstve spoza šestnástky skúšali šťastie Badelj, Rakitič aj Strinič, ale Čech nemusel zasahovať. Veľkú šancu mal v 20. min Mandžukič, hlavičkou zasiahol českého brankára. „Vatreni“ sa dočkali v 37. min: Badelj v strede ihriska vypichol loptu Plašilovi, Perišič potiahol loptu do šestnástky a prekonal Čecha strelou k vzdialenejšej žrdi. V 42. min si v čistej šanci navzájom zavadzali chorvátski stopéri Čorluka a Vida. Tesne pred odchodom do kabín sa k streleckému pokusu dostali aj Česi: Lafata z priameho kopu trafil iba do múru.

Českí hráči sa po zmene strán osmelili a začali sa viac tlačiť dopredu. V 59. min však zaváhali v rozohrávke: Brozovič vysunul Rakitiča, ktorý prehodil Čecha a strelil druhý gól Chorvátska. V 66. min mohol Mandžukič uštedriť súperovi definitívny knokaut, ale sám pred českou svätyňou prestrelil. Česi z ničoho-nič udreli v 75. min, Rosický vonkajším priehlavkom zacentroval do šestnástky a striedajúci Škoda poslal hlavou loptu do siete.

Obrazom: Najkrajšie momenty z ôsmeho dňa ME vo futbale

Česi vyťažili z minima maximum

Tesne pred koncom anglický hlavný rozhodca Clattenburg na pár minút prerušil zápas, keď začali vyvádzať chorvátski priaznivci. Televízne kamery zaznamenali na tribúnach početné konflikty, na trávnik prileteli svetlice a delobuchy. Jeden z nich vybuchol tesne vedľa jedného z organizátorov.

Česi vyťažili z minima maximum v nadstavenom čase. Vida zahral v šestnástke rukou a Necid z „bieleho bodu“ vyrovnal na konečných 2:2. V základnej zostave ČR nastúpil aj bývalý hráč fortunaligového Ružomberka Jiří Skalák, na ihrisku pobudol do 67. min.

Česko od rozdelenia federácia v roku 1993 postúpilo na všetkých šesť európskych šampionátov, samostatné Chorvátsko chýbalo medzi kontinentálnou elitou iba v roku 2000.

Španieli strelili tri góly

Futbalisti Španielska zvíťazili nad hráčmi Turecka presvedčivo 3:0 a s týmto súperom neprehrali už dlhých 52 rokov. Dva góly obhajcov prvenstva na trávniku v Nice strelil Álvaro Morata, raz sa presadil Nolito. Po organizátorovi a Taliansku sa stalo Španielsko treťou krajinou s istou miestenkou do vyraďovacích bojov na tomto XV. kontinentálnom šampionáte a zároveň prvým tímom, ktorému sa podarilo streliť v jednom zápase tri góly. Španieli po pondelňajšom úvodnom víťazstve nad Českom (1:0) a jednoznačnom triumfe nad Tureckom majú na konte plný počet 6 bodov, navyše sú bez inkasovaného gólu. Hráčom z „krajiny polmesiaca“ patrí bez bodu a skóre 0:4 posledná 4. priečka, Turci disponujú už len teoretickou šancou na účasť v osemfinále ME 2016.

Španieli boli na Stade de Nice lepším tímom a zaslúžene triumfovali. Úvodné príležitosti favorita duelu sa neskončili v sieti Volkana Babacana, ale v 34. min útočník talianskeho Juventusu Turín Morata predsa len hlavou premenil center Nolita. O tri minúty neskôr spomenutý zakončovateľ Celty Vigo Nolito s prispením hlavičkového stlmenia tureckého stopéra Mehmeta Topala poľahky pridal druhý presný zásah. Krátko po zmene strán v 48. min peknú spoluprácu dvojice Iniesta – Jordi Alba zužitkoval zblízka opäť Álvaro Morata a stanovil konečný rezultát. Keďže v závere striedajúci Olcay Sahan neznížil nepriaznivý stav, zostali Turci na tomto šampionáte aj po dvoch vystúpeniach bez streleného gólu.

D-skupina:

ST. ÉTIENNE (Štadión Geoffroya Guicharda)

Česko – Chorvátsko 2:2 (0:1)

Góly: 76. Škoda, 90.+ Necid (z pok. kopu) – 37. I. Perišič, 59. Rakitič, ŽK: 72. Sivok – 14. Badelj, 74. Brozovič, 90.+ Vida, rozhodovali: Clattenburg – Beck, Collin (všetci Angl.)

Česko: P. Čech – Kadeřábek, Hubník, Sivok, Limberský – Plašil (86. Necid) – Skalák (67. Šural), Rosický, Darida, Krejčí – Lafata (67. Škoda)

Chorvátsko: Subašič – Srna, Čorluka, Vida, Strinič (90.+ Vrsaljko) – Badelj, Modrič (62. Kovačič) – Brozovič, Rakitič (90.+ Schildenfeld), I. Perišič – Mandžukič

Hlasy (zdroj: UEFA):

Pavel Vrba (tréner ČR): „Neviem, čo sa odohrávalo v hlavách hráčov v prvom polčase. Pred zápasom sme si povedali pokyny, ale oni sa nimi vôbec neriadili. V polčasovej prestávke som povedal hráčom, že ak nechcú hrať futbal, tak tu nemáme čo hľadať. Chorváti boli o dosť lepším tímom. My sme nemali šance, len sme odkopávali lopty. V druhom polčase sme zlepšili pohyb, viac útočili a napokon aj vyrovnali. Bol v tom aj kus šťastia. Zápas proti Turecku rozhodne o všetkom.

Ante Čačič (tréner Chorvátska): „Odohrali sme jeden z najlepších zápasov pod mojím vedením, mali sme množstvo šancí a strelili aj góly. Toto sú však majstrovstvá Európy a napokon dva góly strelil aj súper. Česko má kvalitný tím, ale aj tak, ak by sme zvíťazili, tak by sme mali šesť bodov a postup vo vrecku. Až do stavu 2:1 sme robili všetko bezchybne. Potom sme stratili koncentráciu. Verím, že po takomto zápase budeme už len silnejší a lepší. Ospravedlňujem sa za stratené dva body, ale aj taký futbal.“

Milan Škoda (útočník a strelec prvého gólu ČR): „Najdôležitejším faktorom pri mojom góle bola skvelá lopta od „Rosu“ (Tomáš Rosický, pozn.). Nasledoval som ju, ocitol som sa pred obrancom, a potom už ani neviem, ako sa lopta ocitla v sieti. Som veľmi šťastný. Tento gól bol spúšťač našej snahy v závere, ktorá vyústila do úspešného vyrovnania. Zisk bodu má pre nás mimoriadnu cenu. Mohli sme však dosiahnúť aj viac, pretože po vyrovnaní sme naďalej útočili, ale na viac sme už nedosiahli.“

Tomáš Necid (útočník a strelec druhého gólu ČR): „Útočník je na to, aby strieľal góly a ja som si veril. Hoci bol pokutový kop môj prvý dotyk s loptou v zápase, bol som si istý, že skórujem. Som veľmi rád, že to vyšlo. Tento bod môže mať pre nás postupovú cenu, pokiaľ zvíťazíme nad Tureckom.“

Darijo Srna (obranca a kapitán Chorvátska): „Čo sa stalo, to sa stalo. Stratili sme náskok, ale neprehrali sme a je pred nami ďalší zápas. Prvých šesťdesiat minút sme odohrali na vysokej úrovni, potom sme však neudržali koncetráciu. Opakujem však, stavať treba na dobrom výkone z prvej hodiny duelu.“

NICE (Stade de Nice – Allianz Riviera)

Španielsko – Turecko 3:0 (2:0)

Góly: 34. a 48. Morata, 37. Nolito, ŽK: 2. Sergio Ramos – 9. Burak Yilmaz, 41. Ozan Tufan, rozhodovali: Mažič – Ristič, Djurdjevič (všetci Srb.)

Španielsko: De Gea – Juanfran, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba (81. Azpilicueta) – Fábregas (71. Koke), Busquets, Iniesta – David Silva (64. Soriano), Morata, Nolito

Turecko: Volkan Babacan – Gökhan Gönül, Mehmet Topal, Hakan Balta, Caner Erkin – Ozan Tufan, Selcuk Inan (70. Yunus Malli), Oguzhan Özyakup (62. Olcay Sahan) – Hakan Calhanoglu (46. Nuri Sahin), Arda Turan – Burak Yilmaz