Chorvátsko je s polostrovom Pelješac prepojené novým mostom, do Dubrovníka sa už nemusí ísť cez Bosnu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Most Pelješac, Chorvátsko
Most Pelješac na juhu Chorvátska. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. júla 2022, 8:32

Chorvátsko v utorok slávnostne otvorilo dlho očakávaný most, ktorý spája dve časti pobrežia krajiny oddelené úzkym pásom územia Bosny a Hercegoviny.

Mnohí Chorváti sa podľa agentúry AP v utorok ráno poponáhľali, aby boli medzi prvými, ktorí sa mohli prejsť peši po moste Pelješac, keď ho ešte pred večerným oficiálnym ceremoniálom a otvorením pre cestnú dopravu, sprístupnili pre chodcov.

Odpadli dve hraničné kontroly

Most dlhý 2,4 kilometra, ktorý spolufinancovala Európska únia (EÚ) a postavila čínska spoločnosť China Road and Bridge Corporation (CRBC), spája pevninské Chorvátsko s polostrovom Pelješac na juhu a poskytuje tak aj jednoduchší prístup do obľúbeného Dubrovníka.

Vyhýba sa pritom úzkemu pásu Bosny a návštevníci tak už nebudú musieť prechádzať dvomi hraničnými kontrolami medzi Bosnou a Chorvátskom.

Priateľské vzťahy medzi Čínou a EÚ

Most podľa čínskeho premiéra Li Kche-čchianga „ilustruje priateľské vzťahy“ medzi Pekingom a Záhrebom, a taktiež medzi Čínou a Európskou úniou.

„Čína a EÚ predstavujú dôležité politické sily a vedúce svetové ekonomické mocnosti,“ povedal Li vo videoodkaze odvysielanom na otváracom ceremoniáli.

Bosniaci projekt kritizujú

Európska únia v roku 2017 alokovala na výstavbu mosta 357 miliónov eur, čo pokrylo väčšinu nákladov v celkovej výške 526 miliónov eur.

Čínska spoločnosť China Road and Bridge Corporation (CRBC) v roku 2018 zvíťazila v medzinárodnom tendri.

Projekt si však vyslúžil kritiku od bosnianskych predstaviteľov, ktorí sa sťažovali na nedoriešené hraničné spory a tiež skutočnosť, že most podľa nich bráni vstupu na časť ich pobrežia.

Chorvátsko, známe svojou krásnou prírodou a stovkami ostrovov v Jadranskom mori, je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá každé leto priťahuje milióny ľudí z Európy a celého sveta. Cestovný ruch je kľúčový aj pre chorvátsku ekonomiku, ktorá patrí medzi najslabšie v EÚ.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Li Kche-čchiang
Firmy a inštitúcie Európska únia