Chorvátsko je po desiatich rokoch čakania v Európskej únii

Chorvátsko vstúpilo do EÚ
Chorvátsko sa pondelok stáva v poradí 28. členom Európskej únie. Balkánska krajina tak úspešne zavŕšila desaťročný proces, ktorý odštartovalo podanie prihlášky o členstvo v roku 2003. Foto: SITA/AP

BRUSEL 1. júla (WEBNOVINY) –

Chorvátsko sa pondelok stáva v poradí 28. členom Európskej únie. Balkánska krajina tak úspešne zavŕšila desaťročný proces, ktorý odštartovalo podanie prihlášky o členstvo v roku 2003.

Kandidátsky štatút bol Chorvátsku udelený v polovici roka 2004, pričom negociačný proces sa skončil v júni 2011 a 9. decembra 2011 podpísala prístupovú zmluvu s EÚ.

Záujem o členstvo v únii potvrdil aj kladný výsledok referenda, ktoré sa v uskutočnilo v januári 2012. Ratifikačný proces prístupovej zmluvy členskými krajinami EÚ bol ukončený 21. júna 2013.

Viac ako štvormiliónový štát na pobreží Jadranského mora sa tak po Slovinsku stal druhou bývalou juhoslovanskou krajinou, ktorá vstúpila do EÚ.

Obrazom: Chorvátsko oslávilo vstup do EÚ

Záhreb sa k únii pričlení v deň, keď rotujúce predsedníctvo bloku preberá Litva. Tá už avizovala, že sa aj napriek nespokojnosti Ruska bude usilovať o zlepšenie vzťahov s postsovietskymi krajinami.

Jej cieľom je podpísať Stabilizačnú a asociačnú dohodu s Ukrajinou a vrátiť sa k projektu Východného partnerstva, ktoré predstavili za predsedníctva Česka. Litva totiž chce zlepšiť situáciu v susedných krajinách, priblížiť ich k EÚ a dostať ich spod vplyvu Ruska.

Plánovaným vyvrcholením ich snáh má byť novembrový summit s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou. Po pobaltskej krajine prevezme predsedníctvo únie krízou zmietané Grécko.

Premiér Fico sa teší

Vstup Chorvátska do Európskej únie bol správny krok a treba v tom Chorvátov maximálne podporovať. V pondelok nadránom po skončení oficiálnych osláv v Záhrebe to povedal predseda slovenskej vlády Robert Fico.

Ten sa zúčastnil na prevažne hudobnom programe na Námestí Bana Jelačiča spolu so zástupcami ďalších, teraz už 28 krajín Európskej únie.

V rámci hodinových oficiálnych slávností zazneli tiež avizované príhovory predsedu chorvátskej vlády Zorana Milanoviča, prezidenta Iva Josipoviča, predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa či stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya. Nechýbala ani hymna Európskej únie.

Fico tiež povedal, že doteraz sme mali s Chorvátskom dobré vzťahy a vyjadril nádej, že budú pretrvávať aj naďalej. Dodal tiež, že podporujeme vstup Záhrebu do schengenského priestoru. Fica sprevádzal minister zahraničia Miroslav Lajčák.

Po Chorvátsku Čierna Hora

V prvý deň v Európskej únii Chorvátsko prisľúbilo ostatným krajinám Balkánu pomoc pri priblížení sa k členstvu v únii a pri dosiahnutí trvalej stability regiónu, ktorý bol pred 20 rokmi zachvátený krvavým konfliktom.

Chorvátsky prezident Ivo Josipovič to vyhlásili na stretnutí s lídrami balkánskych krajín len niekoľko hodín potom, ako sa krajina stala 28. členským štátom Európskej únie. Chorvátsko je doteraz len druhou krajinou bývalej Juhoslávie po Slovinsku, ktoré sa pripojilo k európskemu bloku.

Slovinsko rozšírilo úniu v roku 2004 spolu s ďalšími 9 krajinami (ČR, SR, Maďarsko, Malta, Cyprus, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko). Josipovič povedal, že balkánski lídri sa dohodli na budúcich stretnutiach, počas ktorých sa pokúsia vypracovať spoločné projekty vedúce k posilneniu regionálnej spolupráce. „Dívam sa do budúcnosti s optimizmom. Očakáva sa, že ďalším členom EÚ bude Čierna Hora,“ povedal Josipovič.

Slovákom sa otvára pracovný trh v Chorvátsku

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR privítalo pondelkový vstup Chorvátskej republiky do Európskej únie.

„Táto skutočnosť predstavuje ďalší významný moment v budovaní spoločnej, jednotnej Európy,“ povedal v tejto súvislosti podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

V súčasnosti poznamenanej ekonomickými a politickými výzvami, je to „signál existujúcej perspektívy európskej integrácie smerom ku krajinám, ktoré majú vôľu realizovať potrebné politické a ekonomické reformy, rešpektovať európske hodnoty, akými sú právny štát, ľudské práva a demokratické princípy, a prevziať svoj diel zodpovednosti za ďalší vývoj spoločenstva“, citoval ďalej Miroslava Lajčáka tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Slovenská diplomacia pripomína, že Chorvátsko prešlo za posledných 10 rokov náročným prístupovým procesom a dnes je stabilným demokratickým štátom, ktorý prevzal na seba záväzky vyplývajúce z členstva v Európskej únii. „Sme presvedčení, že príklad úspešnej cesty Chorvátska bude silnou motiváciou pre ostatné krajiny regiónu západného Balkánu a zároveň stabilizujúcim faktorom mieru a susedskej spolupráce,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí.

Miroslav Lajčák v tejto súvislosti pripomína, že Slovensko podporovalo Chorvátsko od začiatku jeho eurointegračného procesu. Slovenská republika si podľa Lajčáka vysoko cení doterajšiu úroveň vzájomnej spolupráce a teší sa na jej spoločné pokračovanie v novom, širšom kontexte. Slovensko bolo prvým členským štátom EÚ, ktorý ratifikoval prístupovú zmluvu medzi Chorvátskom a úniou.

„Dnešným dňom sa zároveň otvoril slovenský trh práce pre občanov Chorvátskej republiky. Rozhodla o tom vláda SR na svojom zasadnutí 5. júna 2013 na návrh Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR,“ dodáva tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

Video: Oslavy vstupu Chorvátska do EÚ

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivo JosipovičMiroslav LajčákRobert Fico