Chorých na chrípku na Slovensku ubúda, lekári zaznamenali aj viaceré komplikácie

chrípka, choroba
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 11 percent. Lekári nahlásili 49 108 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Lekári zaznamenali komplikácie

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Trnavskom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov.

Komplikácie lekári zaznamenali u 1 130 osôb, čo predstavuje 2,3 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (577), zápaly ucha (313) a zápaly pľúc (240). Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Lekári v 11. týždni nahlásili aj 5 506 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 11,2 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 20,1 percenta.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Hlásili aj prípady ochorenia SARI

Lekári hlásili aj 15 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI) – päť prípadov v Trenčianskom kraji, štyri v Nitrianskom, tri v Trnavskom, dva prípady v Žilinskom a jeden v Prešovskom kraji.

Ani jedna z týchto osôb nebola očkovaná. Lekári tento týždeň nezaznamenali ani jeden prípad úmrtia na SARI. Od začiatku chrípkovej sezóny 2018/19 umrelo na akútne respiračné ochorenie 40 ľudí.

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 26 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 16 materských škôl (osem v Košickom kraji, štyri v Prešovskom kraji a po jednej v Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji) a 10 základných škôl (päť v Košickom kraji, tri v Prešovskom kraji a dve v Nitrianskom kraji).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom