Ďalší škandál, Poliaci kŕmia zvieratá mäsokostnou múčkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krava
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Úniu hydinárov (ÚH) SR poľský škandál s používaním mäsokostnej múčky neprekvapil.

Ako uviedol tlačový tajomník ÚHSR Ľubomír Urban, odhalenie ďalšieho škandalózneho spôsobu chovu hospodárskych zvierat v Poľsku mohlo prekvapiť iba nezainteresovaných.

Hydinári už dlhodobo upozorňujú na skutočnosť, že mnohí poľskí chovatelia používajú pri kŕmení mäsokostnú múčku, ktorá je v Európe dlhodobo zakázaná.

Mäso z takto chovaných zvierat môže podľa stanoviska znamenať vážne nebezpečenstvo pre zdravie človeka. „Odhalený prípad je o to závažnejší, že dovoz mäsa a mäsových výrobkov od našich severných susedov má stúpajúcu tendenciu, čo zvyšuje riziko konzumácie zdraviu škodlivých potravín,“ upozornil Urban.

Podľa neho, škandál s používaním múčky dáva aj odpoveď na otázku spotrebiteľov, prečo sú poľské potraviny, vrátane hydinového mäsa, lacnejšie ako slovenské. „Okrem rôznych foriem dotácií, ktoré slovenskí hydinári nemajú, je to aj používanie zakázaných krmív, v tomto prípade mäsokostnej múčky, ktorá je až o 60 % lacnejšia ako sója,“ uzavrel Urban.

Nebezpečenstvo prenosu encefalopatie

Hydina
Foto: Shutterstock Foto: Ilustračné, Shutterstock

Používanie mäsokostnej múčky na kŕmenie zvierat je zakázané, keďže predstavuje nebezpečenstvo prenosu bovínnej spongiformnej encefalopatie (BSE), tzv. choroby šialených kráv.

Pri prenose na človeka môže spôsobiť smrteľnú Creutzfeldt-Jakobovu chorobu.

Vystavovať spotrebiteľov nebezpečenstvu z dôvodu obohatenia sa je odsúdeniahodné. Je nám veľmi ľúto, že sa také niečo stalo, aj keď takýchto prípadov je málo, a nie je ľahké ich odhaliť,“ uviedlo na margo medializovaného prípadu veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave. Ambasáda pripomína, že zákaz používania mäsokostnej múčky na kŕmenie hospodárskych zvierat platí v Poľsku od 1. novembra 2003.

Pokuty do milióna zlotých

V roku 2012 bolo potvrdených 71 prípadov porušenia tohto zákazu, pričom v 59 prípadoch išlo o nepochybné porušenie zákazu. V zvyšných 12 prípadoch sa jednalo o neúmyselné znečistenie vyplývajúce z nesprávnych technologických postupov, alebo z nevhodnej kvality krmív,“ konštatuje poľský hlavný veterinárny lekár.

Do konca augusta tohto roka odhalili kontroly v Poľsku 14 prípadov znečistenia krmiva mäsokostnou múčkou, pričom v desiatich prípadoch išlo o porušenie zákona. Aktuálne je tak zablokovaných 59 stád zvierat, ktoré sú určené sú na porážku. „Roľníci, ktorí zákaz porušia, sú potrestaní finančnými pokutami do výšky 1 milióna zlotých, čo je viac ako 250 tis. eur,“ dodáva veľvyslanectvo. V Poľsku ročne odoberú 8 tisíc vzoriek krmív za účelom rozboru prítomnosti nedovolených živočíšnych bielkovín.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať