Chovan sa prvýkrát stretne k zlučovaniu rezortov

Chovan
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan urobil kroky k zlúčeniu jeho ministerstva s ministerstvom životného prostredia. Inicioval prvé spoločné stretnutie zástupcov dotknutých rezortov, ktoré sa uskutoční začiatkom týždňa. Informoval o tom Stanislav Háber z komunikačného odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR. Chovan chce, aby bolo nové ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja pripravené od prvého dňa svojej existencie (1. júla) plniť vládne úlohy, najmä v oblasti čerpania európskych prostriedkov.

Zdôrazňuje, že rezort pôdohospodárstva je momentálne najlepším v čerpaní európskych peňazí spomedzi rezortov. Po zlúčení dvoch rezortov bude nové ministerstvo povinné zabezpečovať dôležité spoločenské funkcie v rozšírených kompetenciách. Choval dodal, že je v záujme štátu pripraviť zlúčenie ministerstiev čo najkvalitnejšie už dnes, bez ohľadu na výsledky volieb alebo faktu, kto bude ministrom v ďalšom období.

Od júla tohto roka sa zníži počet ministerstiev o dve, na dvanásť. Zlúči sa ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia, po novom sa bude volať ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja. Spojí sa tiež rezort hospodárstva a rezort výstavby, v názve bude mať obe zložky. Vláda od zoštíhlenia očakáva úsporu peňazí, premiér Robert Fico to odhadol na cca 13,28 mil. eur ročne. Úprava sa dotkne až vlády, ktorá vzíde z júnových parlamentných volieb.

Zámer kritizovala opozícia i ochranári. Zlúčenie prinesie aj zmenu názvu viacerých rezortov. Pod ministerstvo kultúry prejde kompetencia cestovný ruch, ktorý sa dostane aj do jeho názvu. Ministerstvo vnútra preberie kompetencie územného a stavebného poriadku, čo umožní zrušiť krajské stavebné úrady. Koordinácia využívania finančných prostriedkov z eurofondov prejde na Úrad vlády SR. Názov ministerstva školstva sa zmení tak, že doň pribudnú slová – vedy, výskumu a športu.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert FicoVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR