Chovan: Zmena zákona o potravinách ceny nezvýši

Chlieb, obchod, potraviny
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan nevidí na základe prijatej novely zákona o potravinách dôvod na zvyšovanie cien.To, čo sme zaviedli, je len vlastne hygienický štandard, ktorý už by mal byť dodržiavaný,“ uviedol šéf agrorezortu po stredajšom rokovaní vlády. Ako ďalej dodal, prijatý návrh poslanca Mariana Záhumenského (Smer-SD) vyriešil to, že pri pekárenských výrobkoch budú musieť byť použité technické prostriedky a zariadenia, ako napríklad uzatvorené boxy na rohlíky a igelitové rukavice. „Tým sa snažíme, aby nedochádzalo ku kontaminácii dotykom ľudí,“ povedal Chovan.

Parlament v stredu schválil novelu zákona o potravinách. Poslanci z pôvodného návrhu vládnej novely zákona vypustili povinnosť predávať nebalené pekárske výrobky prostredníctvom pultového predaja. Namiesto toho poslanci schválili pozmeňujúci návrh poslanca Mariana Záhumenského (Smer-SD), podľa ktorého budú obchodníci povinní zabezpečiť hygienický predaj nebalených pekárenských výrobkov prostredníctvom technických prostriedkov, ako sú igelitové rukavice alebo kliešte.

Pri predávaných krájaných potravinách, napríklad údeninách, sa podľa schválenej novely musí na viditeľnom mieste uviesť ich zloženie, živočíšne maslo sa po novom nesmie predávať vedľa rastlinných tukov. Obchodníci budú povinní potraviny, ktoré obsahujú menej ako 50 % mäsa, umiestniť oddelene od ostatných výrobkov z mäsa.

Predajcom sa od mája zvýšia sankcie za porušenie zákona o potravinách a zároveň sa stanovujú niektoré ďalšie podmienky, ktoré musia pri predaji potravín dodržiavať. Za porušenie ustanovení zákona sa bude môcť udeliť pokuta 50-tis. eur a najvyššia možná pokuta za opakované porušenie paragrafov zákona vzrastie na 2 mil.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Chovan