Aktualizované: Na Slovensku pribudlo ďalších 17 prípadov SARI, sedem sa skončilo úmrtím

pacient, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 1. marca 14:07

TRNAVA/NITRA 1. marca (WebNoviny.sk) – Lekári nahlásili tento týždeň 17 prípadov ťažkých akútnych respiračných ochorení (SARI). Štyri v Prešovskom kraji, po tri v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji, dva v Košickom kraji a po jednom prípade v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Ani jedna z týchto osôb nebola očkovaná proti chrípke.

Sedem prípadov sa skončilo úmrtím. Išlo o 25-ročnú ženu z Košického kraja, 34-ročnú ženu z Prešovského kraja, 29-ročnú ženu a 56-ročného muža zo Žilinského kraja, 56-ročného muža z Banskobystrického kraja, 26-ročnú ženu z Nitrianskeho kraja, 70-ročnú ženu z Trnavského kraja. Doposiaľ bolo od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2018 hlásených 57 prípadov SARI, z ktorých sa 22 skončilo úmrtím.

SARI sa prejavuje ako chrípka, no u niektorých pacientov môže mať ťažký priebeh s komplikáciami a môže sa končiť až smrťou. Ochorenie je infekčné, prenáša sa vzduchom.

Pokles akútnych respiračných ochorení

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 19,2 percenta. Ako agentúru SITA informoval hlavný hygienik Ján Mikas, lekári nahlásili 65 898 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Banskobystrickom kraji, najnižšiu v Trnavskom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov. Komplikáciu lekári zaznamenali u 1 556 osôb, čo predstavuje 2,4 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (788), otitídy (400) a pneumónie (368). Ochorenia hlásilo 59 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 49 percent všeobecných lekárov pre dospelých.

Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov

Lekári v 9. týždni nahlásili aj 10 793 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 16,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 25,1 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Prešovskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 57 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 39 materských škôl (desať v Žilinskom kraji, deväť v Banskobystrickom, sedem v Trnavskom, šesť v Trenčianskom, tri v Košickom a po dve v Prešovskom a Nitrianskom kraji), 15 základných škôl (osem v Banskobystrickom kraji, po dve v Trnavskom, Žilinskom a Košickom kraji a jednu v Prešovskom kraji) a tri stredné školy v Banskobystrickom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas