Chudnutie na bicykli: zbavenie sa brucha a spaľovanie tukov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklistika

BRATISLAVA 27. apríla 2016 (WBN/PR) – Bicyklovanie má oveľa zaujímavejší účinok na ľudský organizmus, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Laicky možno na bicyklovanie pozerať ako na príležitosť posilňovania nôh. V skutočnosti sa však v rekreačnom, či vo vytrvalostnom bicyklovaní ukrýva oveľa viac. Niet divu, že majú bicykle tak veľkú popularitu.

Bicyklovanie a zdravotné účinky

Bicyklovanie má pri chudnutí význam. Práve jazdu na bicykli môžete využiť ako jeden zo základných kameňov vašich aktivít vedúcich k lepšiemu a chudšiemu ja. Spaľuje tuky, zlepšuje spaľovanie a spotrebu kalórií. Zamestnáva totiž celé telo a rovnako tak aj niektoré vnútorné procesy, najmä však prácu krvného obehu. Na prvý pohľad sa pohybujú hlavne nohy, no do výraznej miery sa posilňujú aj ruky. Na sedadle by totiž nemala spočívať celá váha človeka, ale časť z nej má byť v riadidlách. Ruky sa síce nenamáhajú a nepochybujete nimi. V skutočnosti však svaly rúk pracujú a tým posilňujete bicepsy aj tricepsy. Bicyklovanie spevňuje svalstvo na nohách, no zároveň pôsobí na kosti, ktoré v malej miere posilňuje ich spevňovaním.

Chudnutie na bicykli má svoje pravidlá

Pomocou bicykla je možné zlepšiť nie len celkové zdravie, ale aj schudnúť. Všetko však nejde automaticky a tak rýchlo, ako by sme chceli. Chce to niekoľko pravidiel a nebáť sa skúsiť viac než len šliapať do pedálov. Najideálnejší začiatok sa začína v ordinácií lekára, ktorý sa dokáže najlepšie vyjadriť k tomu, či je momentálne vhodné riešiť nadváhu pomocou bicyklovania. Môže totiž existovať niekoľko zdravotných ťažkostí, ktoré môžu byť prre človeka pri pravidelnom športe aj neebezpečné. Jedným zo základov je však v samotnom úvode dobrý technický stav bicykla a základné znalosti niekoľkých základných čísiel.

1. Hodinku a pol pred jazdou si doprajte jedlo so sacharidmi a po jazde jedlo bohatšie na proteíny.

2. Skúste pred jazdou na bicykli rozhýbať telo pokojným tréningom pohybom rúk, nôh a hrude.

3. Začínajte pozvoľna, nejazdite na najťažšom prevode len preto, že sa dostanete ďalej. Ak sa domnievate, že ťažké pedálovanie a cyklistika do únavy prinesie vyslúžený efekt, tak neraz je práve opak pravdou.

4. Dôležitá je frekvencia srdcového tepu, ktorá by nemala byť prirýchla. Ideálne do 120 úderov za minútu.

5. Bicyklujte pravidelne minimálne 3 dni v týždni aspoň hodinu.

6. Doplňujte aktívny šport zdravými potravinami a celkovo konzumáciou netučných jedál, či veľkého množstva jedla ako takého.

7. Takáto kombinácia je výbornou príležitosťou na chudnutie aj s pomocou aktívnej cyklistiky.

Aj pre lenivších a ľudí s nadváhou

Bicyklovanie je výborným spôsobom, ako začať so zmenou životného štýlu pre každého s ťažkým rozhodovaním a slabosťou pre nič nerobenie. Už prinútiť sa bicyklovať a nájsť si čas na vyrazenie von chce pre niekoho odvahu. Ľudia s nadváhou nenamáhajú bicyklovaním tak kĺby, ako je tomu pri behu, či iných druhoch športu. Dokonca môžeme pri bicykloch hovoriť o posilňovaní funkcie kĺbov. Rekreačná cyklistika bez bicyklovania s vypätím síl sa stará o spaľovanie tukov, čiže práve pre ľudí s nadváhou je pomalšie pravidelné bicyklovanie výbornou a nenamáhavou príležitosťou na posilnenie zdravia a schudnutie zároveň.

Cyklistika
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať