Chudoba ohrozuje viac ako 800-tisíc Slovákov, niektorí nedokážu čeliť ani nečakaným výdavkom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dôchodok, dôchodca
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Chudobou alebo sociálnym vylúčením je ohrozených 863-tisíc obyvateľov Slovenska. Štyria z desiatich obyvateľov si nemôžu zaplatiť týždennú dovolenku a tretina ľudí nie je schopná čeliť nečakaným výdavkom.

Vyplýva to zo zisťovania o príjmoch a životných podmienkach domácností EU SILC 2018 na Slovensku. „Najnovššie výsledky ukazujú, že v roku 2018 bolo na Slovensku chudobou alebo sociálnym vylúčením ohrozených 16,1 % obyvateľov,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej besede predseda Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Alexander Ballek.

Podľa Balleka ide o 863-tisíc ľudí, ktorí sú ohrození minimálne jedným z troch sledovaných ukazovateľov v rámci chudoby a sociálneho vylúčenia.

Hranica rizika chudoby

Teda ľudí, ktorí trpia príjmovou chudobou alebo závažným materiálnym nedostatkom, či žijú v domácnosti, kde jej členovia majú veľmi nízku intenzitu práce. Najohrozenejšiu skupinu obyvateľov tvoria dotknutí všetkými troma dimenziami chudoby, čo sú aktuálne 2 % obyvateľov.

Na Slovensku podľa štatistikov žije 12,2 % osôb pod hranicou rizika príjmovej chudoby, čo je približne 650 tisíc obyvateľov. V porovnaní s rokom 2017 to znamenalo mierny pokles o 0,2 percentuálneho bodu (p.b.). Hranica rizika príjmovej chudoby dosiahla hodnotu 4 477 eur na rok.

Medziročne tak vzrástla o 167 eur. V pásme ohrozenia rizikom chudoby sa nachádzali domácnosti jednotlivca s mesačným príjmom nižším ako 373 eur. Hranica rizika pre úplné domácnosti s dvoma deťmi (2 dospelí + 2 deti do 14 rokov) bola 783 eur na mesiac.

Nezamestnaní a neúplné domácnosti

Trend vo vývoji podielu a počtu osôb sa po roku 2008 podľa odborníkov zo štatistického úradu ustálil, ale nedosiahol predkrízové nízke počty. Hranica rizika chudoby sa podľa štatistického úradu každým rokom zvyšuje a od roku 2006 sa zvýšila viac než dvojnásobne.

Chudobou je najviac ohrozených 48,9 % nezamestnaných, ale aj 36,9 % neúplných domácností osamelých rodičov s jedným či viacerými závislými deťmi. Tiež je ohrozených 35,8 % úplných rodín s tromi a viac závislými deťmi.

Najohrozenejšou vekovou skupinou v rámci príjmovej chudoby sú deti vo veku do 18 rokov, každé piate dieťa (20,1 %) žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby. Najmenej ohrození rizikom príjmovej chudoby sú obyvatelia Bratislavského kraja (4,4 %). Pod priemernou úrovňou SR sú aj ostatné tri kraje západného Slovenska – Trenčiansky, Trnavský a Nitriansky kraj.

Najvyššia miera rizika príjmovej chudoby bola zaznamenaná v Prešovskom (19,0 %) a Banskobystrickom kraji (18,1 %). Banskobystrický región dosiahol aj najvýraznejšie zhoršenie stavu, medziročne stúpol podiel osôb ohorených príjmovou chudobou o 3,9 p. b.

Potreby pre normálny život

Okrem príjmu sa zisťovanie EU SILC zameriava aj na potreby ľudí pre normálny život. V podmienkach Európy, a teda aj Slovenska ide najmä o to, či osoby majú finančné zdroje, a čo si môžu, respektíve nemôžu dovoliť. Na meranie tohto aspektu chudoby sa používa ukazovateľ – závažná materiálna deprivácia.

V roku 2018 bolo v SR dotknutých závažnou materiálnou depriváciou celkovo 7,0 % osôb. Z dlhodobého hľadiska tento ukazovateľ zaznamenáva klesajúci trend, teraz má však medziročne stabilnú hodnotu. Ide o ľudí žijúcich v domácnostiach, ktoré trpia minimálne štyrmi z deviatich sledovaných materiálnych nedostatkov.

Najviac ľudí, a to 39,9 %, uvádza, že si nemôžu dovoliť zaplatiť raz ročne týždeň dovolenky mimo domu. Druhým najčastejším problémom je neschopnosť čeliť nečakaným výdavkom (31,5 % osôb). Jesť jedno mäsité jedlo každý druhý deň si nemôže dovoliť 15,1 % osôb na Slovensku.

Problém s nedoplatkami pri platení hypotéky, pôžičiek, splátkového predaja aj pre platení výdavkov za bývanie (nájomné, energie, financovanie tepla) uvádza najnovšie 9,9 % obyvateľov.

Nízka intenzita práce

Posledný, tretí ukazovateľ merania miery chudoby je veľmi nízka intenzita práce členov domácnosti. Prostredníctvom neho štatistici monitorujú podiel ľudí vo veku 0-59 rokov žijúcich v domácnostiach, v ktorých členovia odpracovali menej ako 20 % z ich celoročného pracovného potenciálu.

Ide o ľudí, ktorí pracovali veľmi málo a mohli pracovať. Podiel osôb žijúcich v takto charakterizovaných domácnostiach sa medziročne zásadnejšie nezmenil a dosiahol hodnotu 5,5 %.

EU SILC poskytuje obraz o chudobe, sociálnom vylúčení a životných podmienkach na Slovensku. Uskutočňuje sa vo všetkých členských štátoch EÚ podľa jednotnej metodiky, a preto získané údaje umožňujú medzinárodné porovnávanie Slovenska v rámci Európskej únie, a súčasne sú podkladom pre analyzovanie sociálnej situácie domácností na Slovensku.

Výberové zisťovanie EU SILC 2018 sa uskutočnilo formou terénneho zberu dát prostredníctvom dotazníkov v 6 500 náhodne vybraných domácnostiach vo viac ako 360 obciach a mestách Slovenska.

Agentúra SITA požiada aj o reakcie na aktuálne výsledky EU SILC 2018.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alexander Ballek