CIA dávala afganskému prezidentovi desiatky miliónov

Hámid Karzaj
Afganský prezident Hámid Karzaj. Foto: SITA/AP

NEW YORK 29. Apríla (WEBNOVINY) – Americká CIA za posledné desaťročie tajne posielala afganskému prezidentovi Hámidovi Karzajovi desiatky miliónov dolárov.

V pondelok to uviedol denník The New York Times, správy neskôr potvrdil aj samotný prezident. Jej agentom zároveň poďakoval za to, že tieto financie pomohli fungovaniu jeho úradu. Podľa Karzaja však „nešlo o veľkú sumu, skôr malú“.

„Peniaze sa minuli na rôzne veci: operačné ciele, pomoc zraneným a chorým, na prenájom domov a ďalšie ciele,“ uviedol prezident v oficiálnom stanovisku bez ďalšieho spresnenia. „Táto pomoc bola veľmi produktívna a ďakujeme za ňu,“ dodal.

CIA podľa jej zdrojov za posledné desaťročie tajne posielala Karzajovi desiatky miliónov dolárov. Peniaze doručovali prezidentskej kancelárii takmer každý mesiac v kufroch a taškách. Tieto “tieňové financie” od CIA mali zaistiť jej vplyv na politiku v Afganistane. CIA sa k tejto správe odmietla vyjadriť, nekomentovalo ju ani americké ministerstvo zahraničných vecí a ako prvý ju oficiálne potvrdil až Karzajov úrad.

“Nazývali sme to tieňové financie. Tajne prichádzali a tajne aj odchádzali,” povedal Chálil Roman, ktorý v rokoch 2002 až 2005 pracoval ako šéf prezidentskej kancelárie. CIA si tak chcela údajne udržať vplyv na prezidenta, najbližší okruh jeho spolupracovníkov, a tým aj na prezidentský palác, ktorý má v Afganistane veľkú moc.

Peniaze údajne vyplácali vojenským veliteľom a miestnym politikom s väzbami na obchod s drogami alebo Taliban.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hámid Karzaj
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency