Cibulková na Australian Open vyhrala česko-slovenské derby

Australian Open - 2. deň
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas zápasu 1. kola Australian Open, v ktorom porazila Češku Denisu Allertovú 7:5, 6:2. Melbourne, 17. január 2017. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 17. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková postúpila do 2. kola dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. Cibulková nasadená ako šiesta si v utorkovom zápase 1. kola poradila s Češkou Denisou Allertovou za 101 minút 7:5, 6:2. Víťazka premenila štvrtý mečbal, keď pri sieti bez problémov zakončila do odkrytej časti kurtu.

V Hisense Arene bol rozhodujúcim faktorom počet nevynútených chýb, 23-ročná Allertová (90. v rebríčku) ich nazbierala 47 oproti 28 víťazným úderom, zatiaľ čo o 4 roky staršia Slovenka mala túto bilanciu „kvality“ oveľa vyrovnanejšiu 15:14. Slovenská hráčka využila 5 z 12 brejkových príležitostí, o svoje podanie prišla dvakrát.

„Vraví sa, že prvé kolo je najťažšie a tak to aj bolo. Súperka išla po každej loptičke, nič mi nedarovala. Som rada, že mám vstupný zápas za sebou a môžem sa koncentrovať na ďalšie kolo,“ uviedla Dominika Cibulková v prvom pozápasovom rozhovore ešte na kurte.

Obrazom: Australian Open – 2. deň

Allertová hrýzla do konca

Úradujúca šampiónka WTA zo Singapuru Cibulková nemala na úvod turnaja ľahký zápas. V prvom sete premrhala náskok 5:2, ale nepykala za to. V koncovke jej súperka pomohla za stavu 5:6 dvoma chybami a pri setbale slovenskej hráčky zahrala pod tlakom bekhend do pásky.

V treťom geme druhého setu predviedla Allertová pri svojej výhode víťazný bekhend a brejkla slovenskú súperku na 2:1. Tento moment však nakopol Cibulkovú k lepšej hre. Dostala sa do tempa a aj zásluhou množstva nevynútených chýb z rakety jej súperky získala päť hier v rade, čo znamenalo zisk setu aj zápasu.

Allertová však hrýzla do konca, definitívne kapitulovala pri svojom podaní až po štvrtom mečbale Cibulkovej. Je to desiata účasť zverenkyne kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulkovej v hlavnej súťaži na tzv. Grand Slame Ázie a Pacifiku, jej maximom je finálová účasť z roku 2014. Vlani sa lúčila hneď po prvom zápase a prehre s Francúzkou Kristinou Mladenovicovou.

Cibulková si nechala ošetriť pravú ruku

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka je šestkou systému, čo prináša zvýšenú pozornosť okolia aj očakávania: „Nepripúšťam si tlak, nechcem myslieť na nejaké postavenie v rebríčku alebo úlohu favoritky. Idem ako vždy kolo za kolom. Nesmiem podceniť ani taiwanskú súperku v 2. kole.“ Cibulková sa vo štvrtok stretne s 31-ročnou Chsieh Su-wej (91.), ktorú pred troma rokmi v malajzijskom Kuala Lumpure prevalcovala 6:1, 6:2.

„Uznávam, že ten vysoký renking je pre mňa novou skúsenosťou na strávenie. Veľmi sa snažím udržať si koncentráciu a robiť správne veci, nenechať hlavu ponoriť sa do negatívnych myšlienok a obáv,“ skonštatovala Cibulková, ktorá pred dvanástimi mesiacmi na južnej pologuli prehrala na úvod s Francúzkou Kristinou Mladenovicovou. V 1. kole na Majors teraz má skóre 28:9, z toho v metropole Viktórie 7:3.

Zverenkyňa fedcupového kapitána SR Mateja Liptáka v utorok trochu vystrašila fanúšikov, keď si nechala ošetriť pravú ruku. Našťastie, nie je to nič vážne: „Na začiatku sa mi otvoril menší pľuzgier na prstenníku. Po treťom geme som si vyžiadala lekára. Potrebovala som ošetrenie, potom to už bolo v poriadku. Prst sa zahojí. V zápase mi to nerobilo žiadny problém.“