Cibulková sa znovu ospravedlnila za prednostné očkovanie, pôjde pomáhať do prvej línie na odberné miesto

Dominika Cibulková
Bývalá tenistka Dominika Cibulková. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 12. januára 17:02

Na širokú vlnu nevôle vo verejnosti, ktorú vyvolala Dominika Cibulková svojím prednostným očkovaním proti ochoreniu COVID-19, zareagovala bývalá tenistka ešte jedným ospravedlnením.

Okrem iného v ňom naznačila, že je pripravená nastúpiť ako dobrovoľníčka v prvej línii boja s koronavírusom. Či svoju iniciatívu myslí niekdajšia svetová štvorka renkingu WTA naozaj vážne, alebo ide len o marketingový ťah z jej strany, ukážu najbližšie dni a týždne.

Chce pomôcť ako dobrovoľníčka

Na prípadnú pomoc v nemonici ju už skôr vyzvalo ministerstvo zdravotníctva. „Vítame, že sa pani Cibulková dodatočne vyjadrila, že chce pomôcť v osvetovej kampani. V tejto chvíli je však najlepšou formou kampane dobrovoľná práca v nemocniciach alebo informácie o vážnosti ochorenia COVID-19 a dôležitosti očkovania,“ uviedol rezort.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Chcem sa ešte raz ospravedlniť za to, že sme spolu s manželom boli neoprávnene zaočkovaní vakcínou proti Covidu. Je mi to ľúto vo vzťahu k všetkým ohrozeným skupinám a ďalším ľuďom, ktorí na vakcínu čakajú. Dopustila som sa chyby, keď som si myslela, že len vypĺňame voľné miesta a nevyužité vakcíny. Došlo k situácii, ktorú už nevrátim, ale ako som sa vyjadrila hneď na začiatku, ponúkam svoju pomoc. Chcem využiť ponuku ministerstva zdravotníctva, aby som ako dobrovoľníčka pomohla v prvej línii a v tejto veci som už MZ kontaktovala,“ napísala Cibulková na instagrame.

Rezort zdravotníctva víta, že Cibulková chce poskytnúť pomoc zdravotníkom prvej línie. „Predbežne sme sa dohodli, že bude pomáhať pri testovaní na ochorenie COVID-19 priamo na jednom z odberných miest v Bratislave. Zapojí sa aj do informačnej komunikačnej kampane, aby podporila dôležitosť a význam očkovania v širšej verejnosti ako motiváciu pre účasť čo najväčšieho počtu ľudí v boji s nebezpečným ochorením,” uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Spochybňované platenie zdravotného poistenia

Cibulková sa vyjadrila aj k téme jej často spochybňovaného platenia zdravotného postenia. Ubezpečila, že ho odvádza riadne na Slovensku, lebo už takmer rok po skončení kariéry aj žije na Slovensku.

„Od roku 2009 do dnešného dňa som na zdravotných odvodoch na Slovensku zaplatila 55 966,58 eur. Odhlásená zo zdravotnej poisťovne som bola dva roky, od 27. 12. 2017 do 19. 2. 2020 z dôvodu dočasného domicilu v Dubaji. Od 19. 2. 2020 som opäť riadne prihlásená a odvody naďalej platím,“ vysvetlila.

Pochybenie Cibulkovej aj ľudí, ktorí jej dovolili zaočkovať sa proti ochoreniu COVID-19, považuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky za absolútnu neúctu voči všetkým zdravotníkom, ktorí už mesiace bojujú v prvej línii. „Ministerstvo zdravotníctva opakovane vyzýva všetky nemocnice, ktorým boli zabezpečené vakcíny proti COVID-19, aby dodržiavali určené postupy a pravidlá očkovania,“ uvádza sa v tlačovej správe rezortu zdravotníctva.

Široká slovenská verejnosť nad 18 rokov v stratégii očkovania príde na rad možno až máji 2021. V januári a februári majú jednoznačne prednosť ľudia pracujúci v prvej línii boja s koronavírusom, najmä lekári a zdravotné sestry. Ministerstvo tvrdí, že v prípade porušenia postupov a pravidiel očkovania, bude vyvodená zodpovednosť vrátane finančných sankcií pre manažment nemocnice.

V tomto prípade ide o Univerzitnú nemocnicu na bratislavských Kramároch, kde zjavne mimo poradia prednostne poskytli vakcínu Cibulkovej aj jej manželovi Michalovi Navarovi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominika Cibulková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR