Cibulková v Melbourne otočila zápas, vyhrala aj Hantuchová

Dominika Cibulková
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas zápasu prvého kola na Australian Open, v ktorom porazila Belgičanku Kirsten Flipkensovú 3:6, 6:3, 6:1. Melbourne, 20. január 2015. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 20. januára (WEBNOVINY) – Slovenské tenistky Dominika Cibulková aj Daniela Hantuchová zvládli svoje úvodné prekážky a postúpili do 2. kola dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne.

Všetky správy z Australian Open nájdete

—-> TU.

Vlaňajšia finalistka a nasadená jedenástka Cibulková sa spočiatku potrápila, ale napokon zdolala Belgičanku Kirsten Flipkensovú (51. v rebríčku) za 95 minút 3:6, 6:3, 6:1.

Slovenka ešte v prvom sete jediný raz v zápase stratila svoje podanie a súperku brejkla štyrikrát. Jedným z rozhodujúcich faktorov bol aj počet nevynútených chýb (16-31). Dvadsaťpäťročná Slovenka sa v 2. kole predstaví proti Bulharke Cvetane Pironkovovej, proti ktorej má vysoko pozitívnu bilanciu 7:1.

Obrazom: Hantuchová a Cibulková postúpili do druhého kola Australian Open

Hantuchová si v súboji nenasadených hráčok poradila s Číňankou Čeng Saj-saj za 92 minút 6:4, 6:4. V 2. kole skúsená 31-ročná Slovenka narazí na Španielku Garbine Muguruzovú-Blancovú (bilancia 0:1), nasadenú dvadsaťštvorku turnaja. Pôvodne sa v utorok mala zapojiť do diania v 1. kole aj Jana Čepelová, ale z turnaja sa napokon odhlásila pre zdravotné problémy.

Slovenský tenis je zatiaľ na Grand Slame Ázie a Pacifiku stopercentný, už v pondelok postúpili do 2. kola dvojhry Martin Kližan, Lukáš Lacko, Magdaléna Rybáriková a Karolína Schmiedlová.

Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa Australian Open

Hantuchovej vyšlo všetko podľa predstáv

Hantuchová (61. v rebríčku WTA) uspela v prvom vzájomnom súboji proti 20-ročnej Číňanke Čeng Saj-saj (79.), keď bola primerane ofenzívnejšia (winnery: 18 – 13) k pomeru nevynútených chýb (23 – 22) a využila 4 z 8 brejkových príležitostí.

Slovenka brejkla Číňanku na 5:4 v druhom sete na piaty pokus a potom pri vlastnom podaní premenila prvý mečbal. Skúsená Hantuchová z pätnástich účastí na Australian Open iba trikrát stroskotala v 1. kole. Jej maximom je semifinále z roku 2008, v ktorom nestačila na Srbku Anu Ivanovičovú.

„Som veľmi spokojná. Najmä v prvom sete som sa dobre pohybovala a hrala agresívne. V druhom sete to bolo o čosi komplikovanejšie, ale zvládla som záver. Teší ma teda, že som postúpila vo dvoch setoch. Snažila som sa aj chodiť k sieti, nebolo to ľahké, lebo vietor bol nepríjemný, stále sa menil, ale nakoniec z môjho pohľadu všetko vyšlo podľa predstáv. Na úvod turnaja môj výkon nebol zlý,“ uviedla Daniela Hantuchová v konferenčnom hovore pre slovenské médiá.

K najbližšej súperke, 21-ročnej Španielke Muguruzovej-Blancovej, ktorá vlani bola vo štvrťfinále na Roland Garros v Paríži, D. Hantuchová podotkla: „Muguruzová hrá agresívny tenis. Je určite favoritka, ja nemám čo stratiť. Ak budem hrať tak ako v prvom kole a najmä to, na čom som pracovala v predsezónnom období, bude to dobrý zápas. Spoluprácu s novým trénerom Carlosom Rodríguezom si zatiaľ môžem iba pochvaľovať. Dôveruje mi a to je pre mňa dôležité.“

Obrazom: Fantastický úvodný deň našich na Australian Open, všetci postúpili do ďalšieho kola

Cibulková bola zo začiatku nervózna

Cibulkovej nevyšiel úvod zápasu a po pár minútach prehrávala 0:3. Jej súperka si potom výhodu vlastného podania udržala až do konca I. setu. Flipkensová skvelým servisom aj zavŕšila prvé dejstvo. Setbal si vypracovala esom a premenila ho bodom priamo z podania. Cibulková po 30 minútach prehrala prvý set 3:6, v ktorom zaostala v účinnosti II. podania (29% – 56%) a bola aj menej ofenzívna (winnery: 5-12).

V druhom sete prišiel vo štvrtom geme Cibulkovej brejk na 3:1 a vzápätí jeho potvrdenie v náročnom geme na 4:1. Stačilo to na zisk setu 6:3, keďže podanie Slovenky bolo dostatočne kvalitné a súperku nepustila k jedinému brejkbalu. Flipkensovej navyše odchádzala presnosť úderov a napokon sa dostala až na 31 nevynútených chýb.

V treťom sete slovenská hráčka už kráčala pevným krokom za víťazstvom a až do piateho gemu povolila 29-ročnej Belgičanke jediný víťazný fiftín (hneď v úvodnej výmene setu). Za stavu 4:0 sa Cibulková pri podaní súperky dostala opäť k dvom brejkbalom, ale Flipkensová ešte zabojovala a znížila na 1:4. Zápletka sa však nekonala. Záver zverenka Mateja Liptáka zvládla vo veľkom štýle a pri podaní súperky premenila druhý mečbal.

„Začiatok bol z mojej strany nervózny, prvé tri gemy mi ušli veľmi rýchlo. Súperka dobre servovala, hrala aktívne. Dôležité bolo, že som udržala chladnú hlavu a aj po stratenom prvom sete som si verila a bola pokojná. Od začiatku druhého setu som bola agresívna, vnútila som súperke svoju hru. Stupňovala som svoj výkon a v treťom sete som ju už hnala a nútila k chybám. Čo sa týka počasie, nebolo až tak teplo, skôr pod mrakom, možno 25°C. Vietor však bol zradný, neustále sa točil. Flipkensová je dobrá hráčka, ktorá vie poraziť veľké mená. Som teda rada, že som ju zvládla, bol to výborný test na prvé kolo,“ uviedla Cibulková v konferenčnom telefonáte pre slovenské médiá.

Dvojhra žien – 1. kolo:

Dominika Cibulková (SR-11) – Kirsten Flipkensová (Belg.) 3:6, 6:3, 6:1 za 95 minút

Daniela Hantuchová (SR) – Čeng Saj-saj (Čína) 6:4, 6:4 za 92 minút

Obrazom: Najkrajšie momenty z prvého dňa Australian Open

Viac k osobe Daniela HantuchováDominika CibulkováJana ČepelováKarolína SchmiedlováKirsten FlipkensováLukáš LackoMagdaléna RybárikováMartin Kližan