Cichanovská vyzýva k tvrdším sankciám proti Lukašenkovi, mali by byť podľa nej čo najsilnejšie

Czech Republic
Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská. Foto: archívne, Vondrous Roman/CTK Pool Photo via AP

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala na tvrdšie sankcie proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre nemeckého vysielateľa DW s tým, že je to jediný efektívny spôsob, ako zatlačiť na neho a jeho administratívu.

Lukašenko rozumie len reči sily a ekonomických sankcií. To je mechanizmus, ktorý by bolo treba použiť … sankcie by mali byť čo najsilnejšie,“ povedala Cichanovská, ktorá žije v exile v litovskom Vilniuse, počas dvojdňovej návštevy Berlína.

Tri kolá sankcií

Posledné tri kolá sankcií, ktoré na Lukašenka a ďalších vysokopostavených bieloruských predstaviteľov uvalila Európska únia (EÚ), boli podľa jej slov „skôr morálneho charakteru“.

Cichanovská pritom zároveň dúfa, že v ďalšom kole opatrení bude zahrnutých viac predstaviteľov, ktorí mali podiel na násilnostiach proti protestujúcim a oponentom režimu.

Koncom roka 2020 EÚ na Lukašenka, ktorého označujú aj za „posledného európskeho diktátora“, a jeho najbližších spojencov uvalila sankcie v súvislosti so spornými prezidentskými voľbami z 9. augusta 2020. Cichanovskú pritom mnohí považujú za skutočnú víťazku volieb a únia Lukašenka neuznáva ako právoplatnú hlavu štátu.

Hrozba pre ostatné štáty

V súčasnosti platia sankcie proti 88 ľuďom, vrátane Lukašenka, ktorí nesmú vstúpiť na územie EÚ a zmrazili im tiež všetky účty v európskych bankách. Sankcie sa týkajú aj siedmich štátnych podnikov a organizácií.

Cichanovská je však presvedčená, že tieto sankcie sú nedostatočné, najmä, keď sa podľa nej ukázalo, že Lukašenko a jeho režim nepredstavujú hrozbu len pre Bielorusov, ale aj pre ďalšie štáty.

Tridsaťosemročná politička tým odkazovala na májový incident, keď bieloruské úrady prinútili lietadlo spoločnosti Ryanair smerujúce z Atén do Vilniusu pristáť v Minsku, kde následne zatkli novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľku Sofiu Sapegu.

Zákaz pre aerolinky

Európsky blok následne uvalil na Bielorusko ďalšie sankcie, vrátane zákazu pre bieloruské aerolinky používať vzdušný priestor únie a tiež zakázali európskym leteckým spoločnostiam lietať ponad Bielorusko.

Cichanovská zároveň prostredníctvom svojho rozhovoru pre talk show To the Point z dielne DW vyzvala európskych politikov, aby svoje kroky nezakladali na tom, čo vidia v televízii, ale na „utrpení ľudí“.

Stovky ľudí za mrežami

Podľa bieloruskej ľudskoprávnej organizácie Viasna je k 12. júnu naprieč Bieloruskom za mrežami 477 ľudí, ktorí sú politickými väzňami. Medzi nimi je aj Cichanovskej manžel Sergej, obľúbený bloger, ktorý plánoval kandidovať za prezidenta, no v máji 2020 ho zatkli a v súčasnosti mu za rôzne obvinenia hrozí 15 rokov väzenia.

Po manželovom uväznení sa o zvolenie za prezidentku uchádzala Cichanovská, no Lukašenko sa vyhlásil za víťaza volieb a v krajine vypukli protesty. Cichanovská musela následne ujsť z krajiny.

Nesmie zostať pri moci

Zo súčasnej politickej a humanitárnej krízy sa podľa nej krajina dostane len po nových voľbách a zmene politického systému. „Lukašenko nesmie zostať pri moci,“ skonštatovala.

V Európe sa podľa vlastných slov stretla s „demokratickými politikmi“, s politikmi, ktorým „záleží na názore ľudí“ a vďaka tomu vie, ako by chcela, aby to vyzeralo v Bielorusku.

Politička pritom priznala, že je sama často vystrašená a unavená, ale chápe, že nemá právo sa vzdať, pretože „ľudia, ktorí sú vo väzení sa nevzdali“ a teraz trpia aj za ostatných. Domov sa Cichanovská podľa vlastných slov vráti hneď, keď na ňu bude jej domov pripravený.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoRaman PratasevičSofia SapegaSvetlana Cichanovská
Firmy a inštitúcie Európska úniaRyanair