Cíger dosiahol po návrate na lavičku Slovana prvé víťazstvo

Cíger, Slovan

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 29. kola hokejovej Slovnaft extraligy:

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 5:3 (3:0, 2:1, 0:2)

Góly: 1. Hamrák (M. Hlinka, Kolba), 17. Kútny (Rumpel, Paľov), 20. Paľov (Hvila, Cebák), 31. Rumpel (Cebák), 40. Heizer (Vizváry, Kútny) – 33. Podstavek (T. Chrenko), 45. Peter König (M. Štefanka, H. Ručkay), 58. Fabian (Podstavek, T. Chrenko)

Vylúčení: 7:4 na 2 min, navyše: J. Sýkora (Banská Bystrica) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff – Kalina, Rovenský, 1978 divákov

Banská Bystrica: Fedor – Cebák, Biro, Vantroba, Kolba, Vizváry, Kubka – Tománek, Šechný, J. Sýkora – Hamrák, M. Hlinka, Hvila – Rumpel, Paľov, Kútny – Vartovník, Heizer, A. Bezák, od 21. min bez Šechného

Nitra: J. Laco (21. Čiliak) – Bobček, J. Polák, Fabian, L. Gabriš, Hlavačka, Peter König, Ďurák, Rais – S. Saliji, M. Slovák, G. Saliji – Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay – Podstavek, T. Chrenko, Čaládi – Štumpf, O. Štefanka, Uhnák

Pod Urpínom od úvodu dominovali domáci hokejisti. Vedenia sa ujali už v 35. sekunde v presilovej hre, keď hosťujúci Hlavačka vyhadzoval puk z vlastnej tretiny, trafil chrániče Hamráka a Laco kapituloval – 1:0. Nitrania mohli odpovedať v 4. min Chrenkom a Podstavkom, ale obaja zblízka iba testovali Fedora. Potom domáci nestrelili gól vo dvoch po sebe idúcich presilovkách a šancu mali aj v 13. min v oslabení, v prečíslení dvoch na jedného našiel Hvila Hlinku, ktorý neposlal puk do odkrytej svätyne Laca. V 16. min S. Saliji našiel v prečíslení G. Salijiho, ale útočník Nitry v dobrej pozícii netrafil puk. Prišiel trest, v 17. min Rumpel poslal puk dopredu Kútnemu, ktorý sa presadil bekhendom pri ľavej žŕdke Lacovej bránky – 2:0. Kontaktný gól mal o minútu neskôr na hokejke S. Saliji, ktorý sa dostal za obranu HC 05, ale pred Fedorom neuspel. Barani sa tešili 13 sekúnd pred klaksónom, keď po prihrávke Hvilu strieľal švihom bez prípravy z medzikružia pod hornú žŕdku Paľov – 3:0.

V druhej tretine sa medzi žrďami predstavil druhý nitriansky gólman Čiliak, ktorého po veľkom tlaku „baranov“ v polovici zápasu prekonal Rumpel. Pred jeho presným zásahom nevyužili šance Kútny, či Biro. V 33. min Podstavek znížil po zmätku pred bránkou Banskej Bystrice na 1:4. V 37. min Fedor podržal tím, keď doslova čaroval pri šanci S. Salijiho zblízka. Nitrania nevyužili viacero presiloviek v druhej tretine a práve v oslabení mohli inkasovať, v 40. min mal možnosť Tománek. Už v hre piatich proti piatim sa to však napokon 16 sekúnd pred prestávkou podarilo Heizerovi, keď po strele Vizváryho od modrej prepasíroval puk pred Čiliakom za jeho chrbát – 5:1.

V tretej tretine strieľali góly iba hostia. V 45. min znižoval v presilovke zblízka pred Fedorom na dvakrát König. Domáci mohli v taktiež početnej výhode zvýšiť svoje vedenie, keď sa nepresadil pred Čiliakom Tománek a o minútu neskôr Bezák mieril vedľa odkrytej bránky. V 56. min predviedol peknú individuálnu akciu Tománek, preštrikoval sa pred gólmana Nitry, ale neprekonal ho. Podarilo sa to na opačnej strane Nitre, opäť v presilovke, tentoraz v 58. min prestrelil Fedora takmer od modrej čiary Fabian – 5:3. Niekoľko sekúnd po inkasovanom góle sa dostal do sólového nájazdu Rumpel, ale ani on nebol úspešný. Hostia potom hrali takmer dvojminútovú power-play, ich prázdnu bránku netrafili Hvila ani Biro.

Miro Chudý (asistent trénera B. Bystrice): „Z našej strany to bol rozháraný výkon, viazla nám kombinácia. Snažili sme sa hrať individuálne a vyzeralo to tak, ako to vyzeralo. Sme radi, že sme vyhrali, ale mám k našej hre výhrady. Dostali sme sa rýchlo do vedenia a mali sme ďalšie dve presilovky, ktoré sme hrali veľmi laxne. Hneď na to mal súper šance, po ktorých sme mohli inkasovať a duel by sa vyvíjal inak. Našťastie sme pridali dva góly, ale neviem si vysvetliť náš výkon. Možno to bolo tým, že sme od utorka nehrali žiadny zápas, alebo tým, že nám vypadli dvaja centri, zranený Hudec a od druhej tretiny aj Šechný. Naša hra nemala takú fazónu, akú by sme chceli. Víťazstvo sa cení, chlapcom treba poďakovať za bojovnosť.“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Od začiatku zápasu sme sa dostali pod tlak, najmä svojou nedisciplinovanosťou, keď sme boli vylučovaní a tam sa začal zápas lámať. Dostali sme hneď v prvej minúte gól a ďalšie dva sme inkasovali po individuálnych chybách. V druhej a tretej tretine sa už zápas vyrovnal, ale opäť sme to nedotiahli do úspešného konca a duel sme prehrali. Súperovi musím iba pogratulovať.“

HK 36 Skalica – HKm Zvolen 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Góly: 21. Zálešák (R. Školiak, T. Višňovský), 25. Lušňák (J. Jurík, Jaborník), 26. Zálešák (T. Višňovský, R. Školiak), 43. Zálešák (R. Školiak), 52. T. Višňovský (Zálešák, R. Školiak) – 20. L. Jurík (Michal Chovan), 58. T. Bokroš (Kovář, Michal Chovan)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Milan Novák, Brath, 2105 divákov

Skalica: Lakosil – M. Školiak, Gründling (do 43. min), Gula, Kloz, I. Jankovič, Jaborník, Magušin – Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Lušňák, F. Novák, J. Prokop – J. Jurík, Mikušovič, Konečný

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Vosátko, Marcinek – Kovář, L. Jurík, Michal Chovan – P. Barinka, P. Pucher, V. Baláž – Škoda, Otčenáš, Záhorovský – Leskovjanský, Cútt, Zuzin

Hostia začali toto stretnutie presilovou hrou, z ktorej však nevyťažili takmer nič. Naopak, do vedenia mohli ísť domáci, ale René Školiak zoči-voči brankárovi hostí neuspel. Škrečkova lapačka bola úspešná aj proti ďalšej výbornej šanci Reného Školiaka a úspešný nebol ani ďalší pokus Šátka spomedzi kruhov. Vedenia sa tak ujali hostia, keď 15 sekúnd pred záverečným klaksónom prvej tretiny sa puk z hokejky Juraja Juríka doslova dokotúľal až za chrbát prekvapeného Lakosila. Domácim sa v prvej tretine podarilo vyrovnať, keď hneď po úvodnom buly potiahol akciu Višňovský, nahral Zálešákovi a jeho strela si našla cestu za chrbát zvolenského brankára. V 25. min už domáci viedli, Juraj Jurík dotiahol puk do útočného pásma, nahral Lušňákovi a ten pomedzi betóny prekonal Škrečka. Skalica hrala aj naďalej nátlakový hokej a dosiahla aj tretí gól. Višňovský vystrelil, Škrečko len betónom vyrazil pred seba a odrazený puk vrátil do poloprázdnej bránky Zálešák. Zvýšiť náskok domácich mohli Kutálek a Zálešák, ale ani jeden svoj samostatný nájazd nedotiahli do úspešného konca.

Domácemu Zálešákovi sa nakoniec podarilo dosiahnuť hetrik, keď v 43. min usmernil prihrávku Reného Školiaka priamo do zvolenskej bránky. Skalica hrala aj naďalej aktívne, Zálešák si mohol pripísať aj štvrtý gól, no tentokrát Škrečka neprekonal. Ojedinelú akciu hostí zakončoval Otčenáš, ale Lakosil zmenu skóre nepripustil. Skalica hrala aj naďalej vynikajúco a v presilovej hre pridal piaty gól domácich po nádhernej akcii prvého skalického útoku kapitán Višňovský. V 57. min rozhodca Lokšík nariadil trestné strieľanie proti Zvolenu za Hranáčov faul, ktoré však domáci Šátek nepremenil. Hosťom sa podarilo upraviť stav stretnutia na konečných 5:2, keď Kovářovu strelu tečoval tesne pred domácou bránkou Bokroš a stanovil tak konečný stav zápasu.

Martin Pešout (asistent trénera Skalice): „V prvej tretine sme sa vrátili k hokeju, ktorý sme predvádzali v úvode súťaže. Cez prestávku sme spravili v kabíne vietor a od druhej tretiny sme predvádzali dobrý hokej. Začali sme rýchlo korčuľovať a vytvárať tlak na súperových obrancov a podarilo sa nám otočiť skóre. Pre naše mladé mužstvo je výhra veľmi povzbudzujúca a ak ostanú naši hráči na zemi, verím, že víťazná séria bude pokračovať.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „My sme prišli do Skalice s predstavou získať body, no húževnatý súper nás prehral. Skalica dala nášmu mužstvu lekciu v produktivite, no treba povedať, že sme im to umožnili sami. Za stavu 3:1 sme nedokázali dať kontaktný gól. Tento prišiel až za stavu 5:1, no to už bolo na obrat neskoro.“

Dukla Trenčín – MHC Mountfield 5:2 (2:0, 3:2, 0:0)

Góly: 11. T. Melichárek (Pardavý, Ölvecký), 11. Gašparovič (R. Tvrdoň, Jánoš), 28. T. Melichárek (Ölvecký, Sekeráš), 30. Ölvecký (T. Melichárek, Pardavý), 39. Gašparovič (Jánoš, R. Tvrdoň) – 27. Jabrocký (I. Ďatelinka, M. Beran), 36. Markovič (Themár, Brcko)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Bundil, J. Tvrdoň, 2890 divákov

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, E. Bednár, M. Hruška, Bolf, S. Tomko, Trefný – Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek – Gašparovič, Jánoš, R. Tvrdoň – Jarábek, O. Ďuriš, M. Filo – Naurov, Koložváry, P. Kopecký

MHC Mountfield: Križan (41. Dzubina) – A. Novotný, L. Matejka, Velebný, P. Klepáč, Obuch, I. Ďatelinka, od 21. Brcko – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, Juraj Faith, Macejka – Themár, Važan, Markovič – O. Mikula, Zeliska

V úvodnej tretine boli aktívnejší a pohyblivejší domáci, ktorým sa počas 11. min v rozpätí osemnástich sekúnd podarilo získať upokojujúci dvojgólový náskok. Najskôr Melichárek nekompromisnou strelou zakončil presilovkový závar pred bránkou a vzápätí skóroval po rýchlom útoku aj Gašparovič. Aj po prvej prestávke pokračovala herná prevaha Trenčína. Najskôr síce v 27. min Jabrocký tečom v presilovke strelil kontaktný gól, no domáci odpovedali už po pol minúte, kedy nedôsledne bránený Melichárek využil početnú výhodu. V 30. min strelila prvá trenčianska útočná formácia svoj tretí presilovkový gól v zápase, keď Ölvecký z uhla prekvapil Križana a zvýšil na 4:1. Hostia si udržiavali nádej po Markovičovom precíznom obstrelení brankára, ale prestrelku v druhej tretine zakončil Gašparovič piatym trenčianskym presným zásahom. Úsilie hostí aspoň o skorigovanie stavu v záverečnej časti nebolo úspešné, naopak striedajúci brankár Dzubina musel predviesť pri šanciach Ölveckého a Naurova dva fantastické zákroky, ktorými zabránil už takmer istým gólom. S chuťou hrajúci Trenčín ani na chvíľu nestratil kontrolu nad zápasom a po kvalitnom výkone zaslúžene triumfoval.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Tento pre nás šesťbodový zápas sme dokázali zvládnuť, preto môžem vyjadriť spokojnosť nielen s výsledkom, ale aj s predvedenou hrou. Predviedli sme výborný výkon, chlapci zápas odohrali s chuťou a ofenzívne naladení. Nebyť súperových brankárov, boli by sme zvíťazili aj vyšším rozdielom, takže mužstvu musím poďakovať. Verím, že takto budeme pokračovať aj v ďalších súbojoch.“

Jaroslav Husár (tréner Martina): „V tomto zápase sme urobili veľmi veľa individuálnych chýb a doplatili sme aj na množstvo vylúčení. O našej prehre rozhodli presilovky súpera, v ktorých sme inkasovali až tri góly. Napriek tomu sme zápas chceli zvrátiť, ale po našich strelených góloch dokázal Trenčín okamžite kontrovať. Jediné, čo ma teší, je skutočnosť, že mužstvo sa nevzdalo a bojovalo až do konca.“

HC Košice – HK Poprad 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Góly: 36. D. Pašek (M. Baláž), 41. Marcel Haščák (Andrašovský), 52. Michel Miklík (Vorel, Kristek) – 3. A. Lapšanský (Klouda, J. Kopecký)

Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Škovira (Poprad) na 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Gajan, M. Valach, 7058 divákov

Košice: J. Hudáček – Homer, J. Tabaček, Michal Grman, M. Šterbák, Šeda, Deyl – Vorel, Kristek, Michel Miklík – P. Bartoš, Jenčík, Dravecký – Andrašovský, Martin Frolík, Marcel Haščák – D. Pašek, M. Baláž, Huba

Poprad: Melicherčík – Kledrowetz, D. Brejčák, J. Kasík, R. Suchý, J. Brejčák, Nádašdi – L. Nagy, Kmiť, A. Kroták – Škovira, Lundberg, Bartečko – J. Kopecký, Klouda, A. Lapšanský – Paločko, Mlynarovič, P. Svitana

Tretí popradský útok sa v 3. min postaral o otvárací gól východniarskeho derby. Po ideálnej prihrávke Kloudu zakončoval Lapšanský do odkrytej košickej bránky. V 5. min otestoval Melicherčíkovu pozornosť Šeda. V polovici prvej tretiny mali sériu sľubných možností hostia. Nagyov pokus Hudáček vyrazil lapačkou, J. Kopecký bol pred domácim brankárom v dobrej pozícii, ale mieril vedľa. Na opačnej strane netrafil zblízka popradskú bránku Jenčík. V 15. min pálil Michel Miklík bez prípravy, Melicherčík však reagoval pohotovo.

V úvode druhej tretiny zneškodnil Hudáček jedovatú strelu R. Suchého. Klouda potom zachytil nepresnú rozohrávku domácich, ale brankár sa nenechal prekvapiť. V 25. min vychytal Jenčíka Melicherčík. ten istý hráč o minútu na to nevyrovnal ani na dvakrát. V polovici stretnutia mal Poprad ideálnu možnosť svoj náskok zvýšiť. Postupne boli totiž vylúčení traja domáci hráči a tak hrali kamzíci dvojminútovú presilovku piatich proti trom. Kroták však nezasunul puk do prázdnej bránky a Lundbergov pokus zneškodnil Hudáček, ktorý bol v jednom ohni striel. Košičania vyrovnali v 36. min po tom, ako Baláž poslal puk na Melicherčíkovu bránku, ten ho len vyrazil a D. Pašek poslal pohotovo puk do bránky – 1:1. Vzápätí mohli Košičania viesť, ale Jenčík trafil len žŕdku.

V prvej minúte tretej tretiny sa po vyhratom buly dostal puk k Marcelovi Haščákovi a ten strelou švihom dostal svoj tím do vedenia. Domáci stav v 52. min zvýšili na 3:1, keď Vorel spoza bránky našiel Michela Miklíka a ten nedal Melicherčíkovi šancu. Kontaktný gól mohol dať v 59. min Lapšanský, ale dobre chytajúci Hudáček sa prekvapiť nenechal.

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Ľahko sa mi hodnotí tento zápas. Nebudem ho však hodnotiť z pohľadu herných činností, poviem len, že sme zabrali ako kolektív. Vyhrali sme zaslúžene a určite nielen šťastne.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Odohrali sme výborné stretnutie. Košice potvrdili, že sú doma silné. Dostali sme sa do vedenia a mali sme veľkú možnosť rozhodnúť zápas v presilovke o dvoch hráčov. V takomto zápase je to o tom, že kto dá gól, vyhrá. Domáci boli šťastnejším mužstvom. V tretej tretine sa presadili po štandardnej situácii.“

HC Slovan Bratislava – MsHK DOXXbet Žilina 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Góly: 5. Lipiansky (Schnabel, Richard Huna), 16. Hájek (L. Hudáček)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše Skokan (Slovan) na 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Šefčík, Stano, 2518 divákov

Slovan: Rybár – J. Kováčik, Hájek, Schnabel, Bohunický, Trška, Jendek, Janík – Kuľha, Demel, Hujsa – Richard Huna, Lipiansky, Bulík – D. Skokan, Kapuš, D. Buc – Róbert Huna, L. Hudáček, M. Bakoš

Žilina: Lipovský – Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Heš, D. Devečka, Rúfus, Ftorek – V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Drevenák, Horský, Smotrila – Petruška, T. Troliga, Stupka – Hajnik, Valášek, T. Oravec

V bratislavskom Ružinove videli diváci súboj ôsmeho a deviateho tímu extraligovej tabuľky. Vyložených šanci sa nedočkali, gólov však áno a na ich radosť najmä do bránky hostí zo Žiliny. V 5. min využil otvorený priestor na ľavej strane obranca Slovana Schnabel a našiel pred bránkou voľného Lipianskeho, ktorý šikovne tečoval puk za Lipovského chrbát. Brankár Žiliny mohol inkasovať aj o minútu neskôr, keď sa ocitol pred jeho bránkou osamotený Kováčik a položil si aj gólmana na ľad, no nedokázal ho z uhla prekonať. Žilinčania si vypracovali svoje prvé šance až v závere prvej presilovej hry. Tribúny druhykrát roztlieskal v 16. min Hájek, ktorý zachytil na modrej čiare vyhodenie puku Žilinčanov, nahodil ho späť na bránku a ten skončil opäť v Lipovského sieti – 2:0.

V druhej tretine Slovan svojho súpera jasne prestrieľal, ale s nulovou efektivitou. Najprv v 24. min sa rútil na žilinskú bránku z ľavej strany Bakoš, no prestrelil. V 32. min pri žilinskej presilovke ušiel domáci Buc, ktorého pred bránkou zastavil vhodením sa pod jeho nohy Devečka a hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. Buc však pri nájazde len opečiatkoval pravú žŕdku. Oba tímy sa dostávali do šancí hlavne pri presilových hrách, no Rybár aj Lipovsky boli na mieste.

Úvod tretieho dejstva patril vďaka dvom presilovým hrám Žilinčanom, no Rybár im nedovolil vykresať šancu na zvrat v zápase. V 48. min Heš a Ďurkech postupne za sebou faulovali Kuľhu a Bratislavčania dostali dvojminutovú presilovú hru o dvoch hráčov. Ani túto výhodu však nevyužili. Hostia 3 minúty pred koncom pri hre štyroch proti štyrom odvolali brankára, pri power-play pritlačili Slovan pred jeho bránku, Rybár však čaroval. Slovan napokon proti Žiline „povinné“ tri body získal a tréner Zdeno Cíger dosiahol po návrate na lavičku prvé víťazstvo.

Zdeno Cíger (tréner Slovana Bratislava): „Som spokojný s výsledkom. Udržali sme defenzívu, brankár nám zachytal veľmi dobre. Škoda nevyužitých presilových hier. Tlačili sme to pred bránku, ale ešte tam máme rezervy. Som rád najmä z defenzívy, ktorá začína fungovať. Je to po sérii prehier veľmi dôležité víťazstvo pre klub, hráčov aj fanúšikov. Potrebovali sme sa na niečom chytiť. Každý zápas je odteraz pre nás dôležitý, potrebujeme každý bod.“

Anton Tomko (tréner MsHK DOXXbet Žilina): „O zápase rozhodla I. tretina. Čo sme si povedali v kabíne pred zápasom, tam, aj žiaľ, zostalo. Slovanu sme ponúkli dve šance a on nám dal dva góly. V ďalšom priebehu sa hra vyrovnala, bolo mnoho presilových hier. No nedokázali sme žiadnu využiť. Odohrali sme neúspešne aj veľmi dlhú power-play. Pozitívne bolo, že si ju hráči aspoň mohli vyskúšať.“