ČILE: Takmer celá krajina sa ponorila do tmy

Čile
Čile Foto: ilustračné foto SITA/AP

SANTIAGO 15. marca (WEBNOVINY) – Takmer celé územie zemetrasením postihnutého Čile vrátane hlavného mesta Santiaga sa v nedeľu ponorilo do tmy po tom, ako krajina zažila masívny výpadok elektrického prúdu, takzvaný blackout. Informoval o tom Národný pohotovostný úrad. Výpadok prúdu zasiahol 2000 kilometrov dlhú oblasť, kde žije asi 80 percent z celkovej populácie 17 miliónov Čiľanov. Presná príčina blackoutu zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však súvisí s narušenou infraštruktúrou po nedávnom ničivom zemetrasení, ktoré zrovnalo so zemou viaceré mestá a pripravilo o život stovky ľudí.

Elektrický prúd vypadol v hlavnom meste Čile v nedeľu krátko pred 21. hodinou (v pondelok o 1:00 SEČ). Mobilné siete zostali dočasne nedostupné, viaceré stanice metra okamžite uzavreli, rovnako ako obchody a reštaurácie. Pre výpadok elektriny museli prerušiť aj benefičný koncert na pomoc obyvateľom postihnutým zemetrasením. Asi 20 vlakových súprav metra uviazlo v podzemných tuneloch Santiaga a ich pasažierov museli evakuovať. „Výpadok prúdu bol pravdepodobne výsledkom oslabenia elektrickej siete po zemetrasení,“ uviedol šéf prezidentskej kancelárie Cristián Larroulet. Dodávky elektriny už podľa neho postupne obnovujú a v priebehu niekoľkých hodín by mala krajina nabehnúť na normálny režim.

Najnovší incident ešte viac prispel k problémom, v ktorých sa v súčasnosti zmieta táto latinskoamerická krajina odvtedy, ako ju 28. februára zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdom 8,8 a následné vlny tsunami. Pri katastrofe prišlo o život oficiálne zatiaľ 497 ľudí, po stovkách ďalších však úrady stále pátrajú. V centrálnych a južných pobrežných oblastiach pripravil živel o domovy asi dva milióny obyvateľov. Čerstvý prezident Sebastián Piňera odhadol rekonštrukciu Čile na asi 30 miliárd dolárov.

SITA/AFP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sebastián Pinera