Čína a Rusko pripravujú vznik spoločnej ratingovej agentúry

Rusko
Foto: SITA/AP

MOSKVA 3. júna (WEBNOVINY) – Rusko sa s Čínou dohodlo na vytvorení spoločnej ratingovej agentúry. Zároveň pracujú na sérii opatrení, ktoré uľahčia obchodovanie. Informoval o tom v utorok ruský minister financií Anton Siluanov. Podľa jeho slov vznikne agentúra po vzore existujúcich agentúr. „Chceli by sme, aby ratingy (tejto agentúry) boli apolitické,“ povedal minister.

Dohoda o spolupráci s Čínou na vytvorení novej agentúry prichádza v čase, keď Rusko prejavilo náznaky nespokojnosti s tromi najvýznamnejšími agentúrami. Tými sú Standard & Poor’s (S&P), Moody’s a Fitch.

Agentúra S&P zhoršila v apríli rating Ruska na úroveň len jeden stupeň nad špekulačným pásmom. Stalo sa tak po ruskej anexii Krymu. Ruskí predstavitelia tenko krok kritizovali s tým, že ho označili za „politicky motivovaný“. Agentúra S&P takéto tvrdenia odmietla.

Plán spoločnej agentúry s Čínou má za cieľ postupné vytvorenie dôveryhodnej alternatívy k trom najväčším agentúram. „V prvej fáze bude agentúra hodnotiť rusko-čínske investičné projekty s cieľom pritiahnuť pozornosť ázijských krajín. Postupne na základe pokroku a reputácie veríme, že môže dosiahnuť úroveň, keď jej názory pritiahnu pozornosť aj iných krajín,“ povedal Siluanov. Zatiaľ nie je známe, kedy by mala agentúra začať pracovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom