Čína a USA potvrdili záujem o pokračovanie prímeria v obchodnej vojne

Obchodná vojna, USA, Čína
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Hlavní obchodní vyjednávači USA a Číny v piatok sľúbili vytvorenie „priaznivých podmienok“, ktoré zabezpečia pokračovanie prímeria v obchodnej vojne dvoch najväčších svetových ekonomík. Odhodlanie vyjadrili v telefonickom rozhovore za americkú stranu vládny splnomocnenec pre obchod Robert Lighthizer a za čínsku vicepremiér Liou Che.

Správa nasleduje krátko po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil vystúpením z čiastkovej dohody. To sa podľa Trumpa môže stať v prípade, ak Peking nezvýši nákupy amerických tovarov a služieb.

Obaja predstavitelia sa zaviazali „vytvoriť priaznivú atmosféru a podmienky“ pre naplnenie „fázy jedna“ dohody podpísanej v januári, uviedla štátna tlačová agentúra Sin-chua. Obsahom rozhovoru bola aj dohoda o „pokračovaní komunikácie a koordinácie“, oznámila ďalej agentúra bez bližších podrobností.

Čína a USA od roku 2018 dovozy konkurenčných produktov postupne zaťažili clami rádovo v desiatkach miliárd USD. V rámci januárovej dohody Washington súhlasil so znížením časti existujúcich a odkladom nových plánovaných ciel. Výmenou za to má Peking v USA nakupovať farmárske a iné produkty za dodatočných 200 mld. USD. Čína už obnovila nákupy americkej sóje, ku konkrétnym objemom sa ale oficiálne nezaviazala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump