Čína bojuje proti ďalším clám USA, podala sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu

Čína
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

PEKING 16. júla (WebNoviny.sk) – Čína podala na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť v súvislosti s návrhom amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšiť clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 200 mld. USD.

Informovalo o tom v pondelok čínske ministerstvo obchodu, ale jeho jednovetové oznámenie neuviedlo, na ako právnom základe Peking sťažnosť podal ani nijaké iné podrobnosti.

Ide o nezvyčajne rýchlu reakciu, keďže Čína sťažnosť podala necelý týždeň po tom, ako obchodný zástupca USA ohlásil plán zvýšenia ciel s účinnosťou najskôr od septembra.

Úrad obchodného zástupcu USA minulý týždeň informoval, že nové clá navrhol preto, že Čína prijala odvetné opatrenia voči americkým clám, ktoré sú podľa Washingtonu reakciou na krádeže technológií amerických firiem.

Čína tento krok obchodného zástupcu USA kritizovala, ale neuviedla, či odpovie zavedením ďalších ciel. Jej obchodná bilancia s USA však znamená, že nové clá môže zaviesť už len na ročný dovoz amerických tovarov v hodnote 80 mld. USD.

(1 EUR = 1,1643 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WTO Svetová obchodná organizácia