Čína má špeciálny pruh pre chodcov, ktorí hľadia do mobilu

Čína má špeciálny pruh pre chodcov, ktorí hľadia do mobilu
Foto: SITA/AP

Populárna turistická destinácia na juhozápade Číny vyhradila na chodníkoch špeciálny pruh pre chodcov, ktorí nevedia odtrhnúť zrak od svojho telefónu. Užívatelia smartfónov tak môžu v meste Čchung-čching pomaly kráčať s pohľadom upretým do displejov bez toho, aby obmedzovali ďalších chodcov. Zvláštne vyhradený pruh, ktorý vzbudil pozornosť na celom svete, je však mienený ironicky.

Čína má špeciálny pruh pre chodcov, ktorí hľadia do mobilu
Foto: SITA/AP

„Na našich uliciach sa pohybuje veľa starších ľudí a detí. Kráčanie s mobilným telefónom v ruke môže viesť k neželaným kolíziám,“ uviedol Nong Cheng, ktorý je zodpovedný za voľnočasovú zónu mesta. Vyše 50 metrov dlhý chodník nechal rozdeliť na pruh, ktorý zakazuje používanie mobilných telefónov a taký, ktorý chodcom umožňuje ich používanie „na vlastné nebezpečenstvo“.

Predstaviteľov mesta pri tvorbe pruhu inšpiroval sociálny experiment televíznej stanice National Geographic, ktorá v júli podobný chodník dočasne vytvorila aj na ulici vo Washingtone. Chodci však bolo príliš zamestnaní svojimi smartfónmi, aby nové pruhy brali vážne. „Tí, ktorí používali svoje telefóny, na značky nebrali ohľad. Ani si ich nevšimli,“ uviedol hovorca televízie.

Zvláštne pruhy pre ľudí závislých od smartfónov, ktorí počas chôdze stíhajú kontrolovať e-maily, písať statusy na sociálnych sieťach alebo vyhľadávať informácie na internete a pritom nechcene vrážať do ostatných alebo stáť v ceste, majú za cieľ prinútiť chodcov k väčšej ohľaduplnosti. Či pruhy pribudnú aj v ďalších mestách, zatiaľ nie je známe.

www.news.yahoo.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom