Čína obmedzuje budhistickú kultúru v Tibete, deti sa nesmú zúčastňovať náboženských aktivít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čína, Tibet
Tibetské deti počas výučby v škole. Počas letných prázdnin majú však zakázané zúčastňovať sa náboženských aktivít. 24. júl 2018 Foto: SITA/AP

PEKING 24. júla (WebNoviny.sk) – Deti v Tibete majú počas letných prázdnin zakázané zúčastňovať sa na náboženských aktivitách. Informuje o tom čínsky denník The Global Times s odvolaním sa na predstaviteľa z oblasti vzdelávania v regionálnom hlavnom meste Lhasa.

Podľa neho museli študenti podpísať dohodu, že sa počas prázdnin „nezúčastnia na akejkoľvek forme náboženských aktivít“.

Zmenšenie vplyvu dalajlámu

„Študenti nasledujú predpisy pod dozorom rodičov a učiteľov,“ vyjadril sa pre denník Čophel, predseda odboru politického vzdelania na strednej škole v Lhase, ktorý rovnako ako mnohí Tibeťania používa len jedno meno.

Ako pripomína agentúra AP, opatrenie zjavne odráža čoraz prísnejšie obmedzenia tradičnej budhistickej kultúry v himalájskom regióne zamerané najmä na zmenšenie vplyvu tamojšieho duchovného vodcu dalajlámu, ktorý žije v exile v Indii. Budhistické náboženské inštitúcie, ktoré sú kľúčové pre tamojšiu kultúru, sa stali osobitným cieľom čínskych orgánov.

Nezisková organizácia Medzinárodná kampaň za Tibet (ICT) začiatkom júla informovala, že mladí tibetskí mnísi museli opustiť jeden z najväčších kláštorov v tibetskej oblasti v západnej Číne, čo je súčasťou snáh úradov nahradiť kláštorný život za sekulárne vzdelanie. To podľa ICT ohrozuje odovzdávanie náboženských vedomostí a kláštorných tradícií medzi mníchmi rôznych generácií.

Konflikt medzi Tibetom a Čínou

Peking tvrdí, že Tibet je čínskym teritóriom už viac ako sedem storočí a dalajlámu považuje za nebezpečného separatistu. Mnoho Tibeťanov je však presvedčených, že po väčšinu tohto obdobia boli nezávislým národom.

Po protivládnych demonštráciách, ktoré vypukli v roku 2008 v hlavnom meste Lhasa a odtiaľ sa rozšírili do ostatných Tibeťanmi obývaných oblastí v západnej Číne, krajina v regióne výrazne posilnila prítomnosť bezpečnostných zložiek. Čínske úrady okrem iného prísne obmedzili prístup zahraničných novinárov do Tibetu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať