Čína opäť podala sťažnosť na clá na čínske tovary, podľa kritikov sa USA snažia paralyzovať WTO

USA vs Čína
Foto: ilustračné, Thinkstock.

ŽENEVA 28. augusta (WebNoviny.sk) – Čína podala na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na najnovšie clá na čínske tovary zo strany USA.

Peking v pondelok formálne požiadal o „konzultácie o spore“ s USA v súvislosti s tým, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa minulý týždeň uvalila clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 16 mld. USD.

Odpovedali prijatím podobných ciel

Čína odpovedala prijatím podobných ciel na tovary z USA. Podaním sťažnosti sa otvára 60 dní trvajúce obdobie rokovaní medzi oboma krajinami.

Americký veľvyslanec pri WTO Dennis Shea informoval túto organizáciu, že USA nebudú súhlasiť s tým, aby Shree Baboo Chekitan Servansing bol opätovne vymenovaný za člena odvolacieho orgánu WTO. Konštatuje sa to v zázname z rokovania za zatvorenými dverami.

Ak sa to stane, 30. septembra, kedy sa končí funkčné obdobie Servansinga, počet členov odvolacieho orgánu klesne na tri. Odvolací orgán musí mať minimálne troch členov, aby mohol o prípadoch rozhodovať.

Znepokojenie Washingtonu sa nerieši

Podľa kritikov sa USA snažia odvolací orgán WTO paralyzovať. Funkčné obdobie ďalšieho člena tohto orgánu sa totiž končí v decembri budúceho roka. Shea uviedol, že USA sú dlhodobo presvedčené o tom, že odvolací orgán pôsobí mimo rámca svojho pôvodného mandátu.

Dodal, že znepokojenie Washingtonu v súvislosti s pôsobením odvolacieho orgánu WTO sa nerieši.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WTO Svetová obchodná organizácia