Čína reaguje na kroky USA, plánuje zaviesť 25-percentné clo na americké tovary

USA vs Čína
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) – Čína zavedie nové 25-percentné clo na americké tovary, ktorých dovoz má hodnotu 16 mld. USD ročne. Oznámilo to v stredu čínske ministerstvo obchodu.

Peking tým reaguje na krok americkej strany, ktorá deň predtým oznámila clá na ďalšie čínske dovozy v rovnakom objeme. Nové čínske clá podľa portálu bbc.com zasiahnu americké uhlie, ropu, chemikálie alebo zdravotnícku techniku.

Trumpova administratíva zvýšila clá

Washington začne od 23. augusta uplatňovať 25-percentné clo na dovoz ďalších čínskych tovarov v hodnote 16 mld. USD. Oznámenie Úradu obchodného zástupcu USA nebolo prekvapením po tom, čo administratíva prezidenta Donalda Trumpa v júli zvýšila clá na čínsky import v hodnote 34 mld.

USD ročne a Čína odpovedala protiopatreniami v rovnakom rozsahu. Najnovšie odvetné clá plánuje Peking uplatňovať tiež od 23. augusta.

USA pripravuje clo na ďalšie čínske tovary

Dve najväčšie ekonomiky sveta sú v obchodnom spore pre obvinenia zo strany Washingtonu, že Čína používa bezohľadnú taktiku v snahe získať nad USA technologickú prevahu.

Súčasťou tejto údajnej taktiky sú podľa americkej administratívy kybernetické krádeže a tlak na americké firmy, aby odovzdávali svoje obchodné tajomstvá výmenou za prístup na čínsky trh.

V spore medzi USA a Čínou sa predpokladá ďalšia eskalácia. Americká vláda pripravuje 25-percentné clo na ďalšie čínske produkty za 200 mld. USD a prezident Trump pohrozil, že zavedie clá na fakticky celý čínsky dovoz do USA. Import tovarov a služieb z Číny na americký trh bol vlani v sume takmer 524 mld. USD.

https://www.bbc.com/news/business-45113866

(1 EUR = 1,1589 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump