Čína si zriadila ropný vrt, Vietnamci jej podpálili továrne

Vietnam protestuje proti Číne
Vietnamci vyšli do ulíc a hromadne protestujú proti Číne. Nepokoje súvisia s udalosťami zo začiatku mája, keď z blízkosti sporných Paracelských ostrovov hlásili strety medzi posádkami vietnamských a čínskych lodí. Tomu predchádzalo zistenie, že Číňania k súostroviu presúvajú hlbokomorskú vrtnú súpravu. Foto: SITA/AP

HANOJ 14. mája (WEBNOVINY) – Vietnam v utorok zachvátili nepokoje namierené proti susednej Číne, ktorá si v sporných vodách Juhočínskeho mora nedávno začala zriaďovať ropný vrt.

Podľa vietnamských predstaviteľov a médií davy protičínskych demonštrantov na juhu krajiny útočili na továrne patriace zahraničným investorom, pričom najmenej 15 z nich podpálili. Výtržnosti v priemyselných parkoch na území provincie Binh Duong nasledovali po tom, ako proti Pekingu protestovalo približne 20-tisíc tamojších pracovníkov.

Napádané boli aj taiwanské a juhokórejské spoločnosti

Menšie skupiny napádali podniky, o ktorých si mysleli, že patria Číňanom, hoci podľa predstaviteľa provincie citovaného portálom VnExpress boli niektoré z nich v skutočnosti taiwanské alebo juhokórejské.

Obrazom: Vietnamci protestujú proti Číne

Nemenovaný manažér uviedol, že skupiny mužov na motorkách zostávali na uliciach ešte aj v stredu ráno a všetky továrne v oblasti boli zatvorené. Iný zdroj informoval o reakcii mnohých závodov so zahraničnými vlastníkmi, ktoré vyvesili na svoje brány transparenty ubezpečujúce o „láske ku Vietnamu“ ako aj o tom, že sporné súostrovia nárokované Čínou považujú za vietnamské.

Vietnamská vláda protesty povolila

Nepokoje súvisia s udalosťami zo začiatku mája, keď z blízkosti sporných Paracelských ostrovov hlásili strety medzi posádkami vietnamských a čínskych lodí. Tie nasledovali po zistení, že Číňania k súostroviu presúvajú hlbokomorskú vrtnú súpravu.

Vietnamská vláda cez víkend vydala zriedkavé povolenie na pouličné protesty, ktoré so zápalom pokrývali štátne médiá. Ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu medzitým vyzvalo čínskych občanov, aby boli v prípade cestovania do Vietnamu opatrní.

Napätie medzi krajinami sa zvyšuje napriek blízkemu vzťahu medzi tamojšími komunistickými vládami a skutočnosti, že Čína je pre Vietnam najvýznamnejším obchodným partnerom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom