Čína víta výsledok summitu Kim Čong-una a Mun Če-ina, ďalšie rozhovory by mohli uvoľniť napätie

Kim Čong un, Mun Če in
Zľava: Juhokórejský prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un na summite v Pjongčangu, Severná Kórea, 19. september 2018 Foto: SITA/AP

PCHJONGJANG 19. septembra (WebNoviny.sk) – Čína privítala výsledok summitu juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una a podporuje ďalšie rozhovory, ktoré by viedli k uvoľneniu napätia medzi Kóreami.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Keng Šuang v stredu uviedol, že jeho krajina zaznamenala pozitívne účinky stretnutia na uvoľnenie vojenského napätia a podporu mierových rozhovorov, ako aj na proces denuklearizácie.

Čína je najdôležitejším spojencom Severnej Kórey a dlho susednú krajinu vyzývala na odzbrojenie a na to, aby svoju pozornosť zamerala na hospodársky rozvoj. Krajina tiež hostila šesťstranné rokovania o denuklearizácii a trvá na tom, aby akékoľvek dlhotrvajúce dohody rešpektovali jej záujmy.

Čína tiež ostro vystupovala proti nasadeniu moderného amerického systému protiraketovej obrany v Južnej Kórei, čo posilňuje vojenskú prítomnosť Washingtonu v severovýchodnej Ázii. Podľa Číny to však ohrozuje jej bezpečnosť. Každý krok v snahe obmedziť severokórejský jadrový program preto môže vnímať, ako krok k odstráneniu daného systému, píše agentúra AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-unMun Če-in