Čína zápasí s nebezpečným náboženstvom šíreným cez internet

Džihád
Foto: SITA/AP

PEKING 9. októbra (WEBNOVINY) – Čínske úrady pozatýkali za posledné dva mesiace skoro 140 ľudí za údajné šírenie džihádu cez internet v ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Podľa polície podozriví šírili moslimský extrémizmus a ohrozovali tak štátnu bezpečnosť. Ďalších 256 ľudí za rovnaký prečin potrestali, trest však nešpecifikovali.

Úrady v Sin-ťiangu vyjadrili znepokojenie nad nárastom náboženského extrémizmu a separatizmu v oblasti, ktoré sa rozširujú úmerne s nárastom užívania internetu.

Denník China Daily napísal, že polícia rieši stále viac prípadov ľudí, ktorí dali na internet informácie „s nebezpečným náboženským obsahom“. Tieto informácie podľa čínskych úradov pochádzajú od „zahraničných nepriateľských organizácií“ a ich cieľom je navádzať miestnych Ujgurov k extrémizmu.

Exilový Svetový ujgurský kongres tieto obvinenia poprel ako nepravdivé a uviedol, že zadržané osoby prejavili len nespokojnosť s čínskou vládou.

Sin-ťiang je domovom deväťmiliónovej populácie ujgurskej menšiny, ktorej však vládne čínska väčšina Chanov. Ujguri sa sťažujú na kultúrny a náboženský útlak zo strany čínskych úradov, čo však vláda popiera. Oblasť bola v posledných rokoch miestom početných násilností vrátane etnických nepokojov, ktoré si v roku 2009 vyžiadali v Urumči takmer 200 obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom