Čína zaviedla antidumpingové clá na elektrotechnickú oceľ

Nová oceliareň
Odpich ocele počas oficiálneho spustenia prevádzky spoločnosti Railway Casted Components v Prakovciach. Foto: SITA/Ivan Fleischer

PEKING 24. júla (WebNoviny.sk) – Čína, ktorá je sama obviňovaná zo zaplavenia globálnych trhov lacnou oceľou, uvalila antidumpingové clá až do výšky 46,3 % na produkty z elektrotechnickej ocele dovážané z Japonska, Južnej Kórey a Európskej únie. Informovalo o tom v nedeľu čínske ministerstvo obchodu.

Vyšetrovaním sa zistilo, že produkty predávané pod cenu poškodzujú čínsky priemysel, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. Antidumpingové clá vo výške 37,3 % až 46,3 % nadobudli účinnosť v sobotu a Peking ich mieni uplatňovať päť rokov. Čína, ktorá je zďaleka najväčším producentom ocele na svete, stále importuje iba relatívne malé množstvá sofistikovaných oceľových produktov vrátane elektrotechnickej ocele používanej v transformátoroch a generátoroch.

Obrovský čínsky oceliarsky sektor sa pritom zameral na zahraničné trhy v snahe zmierniť veľký domáci prebytok ponuky. V roku 2015 export čínskych oceľových výrobkov medziročne vzrástol o 19,9 % na 112 mil. ton. Podľa údajov Čínskeho združenia železa a ocele sa v minulom roku voči čínskym výrobcom ocele viedlo 36 antidumpingových prešetrovaní, čo bolo oproti roku 2014 zdvojnásobenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom