Číňania si pripomínajú výročie masakry, polícia ich zatýka

Výročie masakry na Námestí nebeského pokoja v Číne sprevádza represia
Masakra na Námestí nebeského pokoja sa odohrala 4. júna 1989 a znamenala koniec snáh demokraticky zmýšľajúcej časti čínskej spoločnosti o reformu komunistickej štátnej mašinérie. Zásahu predchádzalo šesť týždňov demonštrácií, počas ktorých nič nenasvedčovalo tomu, že režim voči demonštrantom zasiahne tak tvrdo. Foto: SITA/ AP

PEKING 3. júna (WEBNOVINY) – Čína v predvečer spomienky na 25. výročie masakry na Námestí nebeského pokoja tvrdo zasahuje voči kritikom vlády v Pekingu. Úrady ešte minulý mesiac zadržali viacerých aktivistov zúčastňujúcich sa na zhromaždení venovanému vtedajším protestom proti komunistickému režimu vrátane prominentného ľudskoprávneho právnika Pchua Či-čchianga.

Svetové médiá tiež cez víkend informovali o zatknutí austrálskeho umelca pochádzajúceho z Číny Gua Jiana. Stalo sa tak krátko po tom, ako denník Financial Times spropagoval jeho posledné umelecké dielo – plastickú maľbu zobrazujúcu Námestie nebeského pokoja pokrytého mäsom.

Obrazom: Výročie masakry na Námestí nebeského pokoja v Číne

Peking pred blížiacim sa výročím zásahu z roku 1989 nezasahuje len represívne, ale aj preventívne. Podľa amerických médií čínska vláda zablokovala prístup k internetovému vyhľadávaču Google. Americká spoločnosť to však zatiaľ oficiálne nepotvrdila.

Masakra na Námestí nebeského pokoja sa odohrala 4. júna 1989 a znamenala koniec snáh demokraticky zmýšľajúcej časti čínskej spoločnosti o reformu komunistickej štátnej mašinérie. Zásahu predchádzalo šesť týždňov demonštrácií, počas ktorých nič nenasvedčovalo tomu, že režim voči demonštrantom zasiahne tak tvrdo. Rok 1989 znamenal koniec komunistickej diktatúry vo väčšine krajín vtedajšieho východného bloku. Čína však aj viac ako 20 rokov po týchto udalostiach zostáva verná komunistickým ideálom a rovnako ako vtedy ich presadzuje nedemokratickými a násilnými metódami.

Údaje o tom, koľko ľudí prišlo pri masakre o život sa rôznia. Sovietske tajné služby počet obetí odhadli na približne 3000, oficiálne úrady v Číne to však odmietajú priznať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom