Číňanka vytrhla z biedy 39 detí, čaká ju za to trest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rodina
Foto: ilustračné, Thinkstock

Čínska seniorka Kong Zhenian si počas života adoptovala 39 detí, ktorým poskytla lepšiu budúcnosť. Vláda najľudnatejšej krajiny sveta známa prísnymi zákonmi ohľadom kontroly pôrodnosti a adopcie ju teraz trestá odňatím finančných dávok aj pozemku.

Adoptívna matka „na plný úväzok“

Číňanka vytrhla z biedy 39 detí, čaká ju za to trest
Foto: www.odditycentral.com

Žena z dediny Jiu Ji ležiacej v provincii Šan-si na severovýchode Číny si prvé dieťa adoptovala pred 40 rokmi. „Dievčatko som našla na kraji cesty. Niekto ju tam nechal a mne to bolo tak ľúto, že som jednoducho musela niečo urobiť,“ spomína dnes už 65-ročná Číňanka, ktorá neprestala pomáhať opusteným a chorým deťom ani nasledujúce roky.

„Vychovala som 39 detí, všetky sú považované za telesne alebo mentálne postihnuté. V skutočnosti však mnohé z nich boli len zanedbané. Veľa detí išlo študovať na vysokú školu a získali dobrú prácu. Starať sa o ne bolo finančne náročné, ale zvládli sme to,“ hovorí dobrodinka.

Najstaršie z detí, ktoré Kong zobralal pod svoju strechu, má 27 rokov a stihlo sa osamostatniť, najmladšie má len jeden mesiac. „Šesť detí práve študuje na univerzite a ďalšie dve nedávno prijali na odborné stredné školy,“ teší sa dôchodkyňa.

Nešťastie v „Šťastnom dome“

Číňanka vytrhla z biedy 39 detí, čaká ju za to trest
Foto: www.odditycentral.com

Provincia Šan-si je známa vysokým znečistením ovzdušia, ktoré sa podpísalo aj pod zdravie detí. Toxíny vznikajúce pri spaľovaní uhlia a chemikálií znečisťujú aj podzemnú vodu a vedú k vzniku rôznych deformácií, ktoré sa nevyhli ani deťom. Aj napriek tomu, že ich rodičia odložili do detských domovov, vďaka láskavej žene ich čakala lepšia budúcnosť v domácnosti, ktorá dostala prezývku „Šťastný dom“.

Vláda sa však idylu rozhodla zmariť. Žena svojím konaním porušila zákon, ktorý dovoľuje rodine adoptovať si maximálne tri deti. Manželom za trest zrušili finančné príspevky a odobrali im pozemok s rozlohou 8000 metrov štvorcových, ktorý bol dôležitým zdrojom ich obživy.

Dobrodinka sa však nevzdáva. „Aj napriek ťažkostiam budem pokračovať v tom, čo robím. Nastúpila som do rôznych zamestnaní a keď ľudia zistili, v akej som situácii, snažili sa mi pomôcť. Mnoho láskavých ľudí nám darovalo peniaze, šaty a jedlo. Aj naše staršie deti pomáhajú, ako môžu,“ uviedla Kong.

„Vo svete sa stále nájde dobrosrdečnosť a vľúdnosť. Obavám sa len, čo bude s deťmi, keď tu jedného dňa nebudem,“ dodala seniorka.

V Číne zdarma rozdávajú sáčky s čerstvým horským vzduchom
Foto: www.cnn.com
Čína zaviedla politiku jedného dieťaťa v 70. rokoch minulého storočia v snahe obmedziť rast populácie. Zákon viedol k núteným interrupciám aj osemmesačných plodov. Tí, ktorí chceli mať viac detí, mohli, no museli za to zaplatiť vysokú pokutu. Dôsledkom prísnych pravidiel je starnúca populácia – krajine hrozilo, že po odchode súčasných zamestnancov do dôchodku na nich nebude mať kto robiť. Keďže v krajine pri pôrode preferujú chlapcov, demografi varovali aj pred klesajúcimi možnosťami založenia rodiny.

V decembri 2013 Čína politiku jedného dieťaťa zmiernila. Podľa pôvodných pravidiel mohol mať pár dve deti len v prípade, že boli obaja rodičia jedináčikovia (výnimky boli na vidieku a pri etnických menšinách). Po novom už stačí, ak je jedináčik len jeden z rodičov. Prípadmi adopcie sa novela nezaoberala.

www.austriantimes.at

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia