Činohra SND uvádza inscenáciu Bál podľa Slančíkovej-Timravy

Bal snd
Na fotografii: Marián Geišberg (Adam), Daniel Fischer (Važecký), František Kovár (Presbyter), Richard Autner, poslucháč VŠMU (Vilo), Jozef Vajda (Žovkin), Alexander Bárta (Milan, farár). Foto: SITA/Collavino

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Na motívy poviedok Boženy Slančíkovej – Timravy pripravila Činohra Slovenského národného divadla (SND) inscenáciu Bál.

V hre, ktorú národné divadlo uvedie v réžii Michala Vajdičku a dramaturgii Daniela Majlinga, si publikum pozrie medzi inými Alexandra Bártu, Táňu Pauhofovú, Jána Koleníka, Ľuboša Kostelného, Dianu Mórovú, Zdenu Studenkovú a ďalších hercov našej prvej divadelnej scény.

Obrazom: Inscenácia Bál v SND podľa Slančíkovej – Timravy

O hudbu sa postaral Marián Čekovský

Na Bále sa podieľali aj Pavol Andraško (scéna), Katarína Hollá (kostýmy) a Marián Čekovský (hudba). Titul má v novej budove SND na Pribinovej ulici v Bratislave predpremiéru vo štvrtok 6. novembra o 19:00. Bál uvedú premiérovo v piatok o 19:00.

V činohernej novinke sa pri príležitosti formálnej spoločenskej udalosti – bálu stretávajú v konfliktných situáciách rôzne typy žien a mužov. Spája ich túžba po láske, no nachádzajú zväčša bolesť a prázdnotu. Pred očami divákov Bálu sa v čase zábavy odohrajú príbehy všetkých tých „ale“, ktoré dramatizujú naše životy, avizuje SND.

Tvorba Slančíkovej – Timravy je fenomén

Pripomína zároveň, prečo je tvorba Boženy Slančíkovej – Timravy fenoménom. „Tam, kde iní spisovatelia jej doby nedokázali opustiť medze úsmevných fejtónov, ona ponúka hlboký pohľad do komplikovaného vnútra človeka. Zároveň však málokto dokázal opísať ľudské osudy s takým nadhľadom, humorom a s takou sebairóniou ako ona. Timrava je nielen skvelá pozorovateľka drsného ľudského údelu a nemilosrdná portrétistka pokrivených ľudských charakterov, ale je aj neúnavným hľadačom nesentimentálneho dobra v človeku,“ píše SND v anotácii k hre.

Po premiére je titul najbližšie na programe 8., 11. a 15. novembra. Viac podrobností o programe Slovenského národného divadla možno nájsť na jeho webstránke Snd.sk.

Video: Inscenácia Činohry SND s názvom Bál

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Čekovský
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo