Čínsky architekt ukázal, ako vtesnať do malého bytu 24 izieb

Bez názvu
Foto: www.archdaily.com

Hongkong patrí medzi najhustejšie zaľudnené oblasti sveta. S počtom obyvateľov šplhajúcim sa nad sedem miliónov sa tu súkromný priestor stáva jedným z najcennejších vlastníctiev. Architekt Gary Chang vie, ako s takýmto priestorom narábať. Na ploche 32 metrov štvorcových sa mu podarilo vytvoriť jedinečný byt, v ktorom rozličným usporiadaním stien a nábytku môže vzniknúť až 24 miestností.

Bez názvu
Foto: www.archdaily.com

Zdanlivo obyčajná polica na knihy po odsunutí odhaľuje šatník, za ktorým sa skrýva kúpeľňa s rozmernou vaňou a dokonca i rozkladacia posteľ pre hostí. Svetlo do miestnosti prinášajú vysoké okná, ktorým architekt vyrobil oranžovo-žlté kryty. Tie vytvárajú klam slnečného svetla aj za daždivého počasia a Changovi údajne šetria náklady na osvetlenie. Strop bytu pokrýva veľké zrkadlo, ktoré opticky zväčšuje priestor a odráža ešte viac svetla.

Stačí na jednom mieste kúsok potiahnuť na ďalšom zasa posunúť a zložením postele sa zo spálne stáva obývačka. Kuchyňa má svoje miesto vyhradené priamo za televízorom. „Kuchyňa sa dá ľahko zmeniť podľa mojich potrieb – môžem ju zmenšiť alebo zväčšiť. Je v nej pracovný stôl, ktorý sa dá premeniť na bar. Na týchto dvoch metroch štvorcových mám všetko, čo potrebujem vrátane chladničky a umývačky riadu,“ uviedol Chang. Najväčším prekvapením bytu je premietacia miestnosť, ktorú si čínsky milovník filmov nemohol odpustiť. Plátno sa spúšťa rovno pred oknom a „sedenie“ v miestnosti dopĺňa hojdacia sieť.

Gary Chang tak zručne dokázal, že aj malý priestor ponúka desiatky originálnych riešení.

Bez názvu
Foto: www.archdaily.com

www.archdaily.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom