Čínsky milionár stavia súkromné zámky, chce ich mať sto

Čínsky milionár stavia súkromné zámky, chce ich ma
Foto: www.odditycentral.com

Zatiaľ čo vo väčšine čínskych miest rastú uniformované mrakodrapy, ktoré šetria čo najviac miesta, jeden extravagantný miestny podnikateľ si plní detské sny a stavia rozprávkové zámky. Liu Chonghua, 59-ročný milionár, ktorý vyrastal v chudobe, na svojom pozemku zatiaľ nechal postaviť šesť detailne ozdobených zámkov a s veľkolepými plánmi ešte nekončí.

Čínsky milionár stavia súkromné zámky, chce ich ma
Foto: www.odditycentral.com

„Nemám žiadne iné koníčky okrem sadenia stromov a stavby zámkov,“ uviedol Chonghua. „Keď som bol malý, počúval som príbehy o princoch v zámkoch. Ja sám som vyrastal s prázdnym žalúdkom každý deň,“ dodal podnikateľ, ktorý vďaka rozbehnutiu pekárne a cukrárne v správnom čase zarobil veľké milióny. „Chcel som zmeniť zámky z mojich snov na niečo skutočné,“ vysvetlil milionár.

Na jeho dvore sa týči sivá kamenná stavba, ktorá je kópiou britského Windsorského zámku, o kúsok ďalej stojí zámok ako vystrihnutý z Disneyho rozprávky o Aladinovi a biela vežičková stavba pripomínajúca známy bavorský zámok Neuschweinstein. Chonghua má slabosť nielen pre rozprávky, ale aj európsku architektúru. Ďalšie tri zámky sú inšpirované francúzskymi, nemeckými i španielskymi hradmi vrátane Gaudího katedrály Sagrada Familia.

„Európske zámky sa stavajú skutočne ľahko. Šéf má knihu o európskych hradoch vo svojej kancelárii – na ňu sa odvolávame,“ uviedol jeden z robotníkov na vyšperkovaných stavbách Ma Wenneng.

Čínsky milionár stavia súkromné zámky, chce ich ma
Foto: www.odditycentral.com

Liu patrí k jednému z mnohých excentrických čínskych milionárov, ktorí investujú svoje bohatstvo do architektúry. V krajine, kde sa ročne narodí vyše 20 miliónov ľudí, v dôsledku čoho je nutné riešiť neustále problémy s bývaním, jeho exotické výstrelky v okolí mesta Čchung-čching vyvolávajú hnev. Milionár je však zásadne proti stavbe navlas rovnakých bytov. „Čína potrebuje zámky, potrebuje pluralistickú kultúru. Mesto potrebuje ľudí, ktorí majú sny, aby sa mohla spoločnosť rozvíjať,“ tvrdí Chonghua.

Podnikateľ minul na stavbu zámkov vyše 100 miliónov jüanov (12 miliónov eur). Zámky sú pritom prístupné aj verejnosti, vstupné si za návštevu nepýta. „Myslím si, že tieto stavby sú veľmi romantické,“ uviedla jedna z návštevníčok.

Miestne úrady však majú iný názor. Pred dvoma rokmi k zámkom poslali buldozéry, ktoré zničili 16-metrovú vstupnú bránu. „Bol to môj najhorší okamih. Vláda si ma nikdy necenila, povedali mi, že som urazil miestnych funkcionárov. Dostal som anonymné telefonáty, v ktorých sa mi vyhrážali, že ma zrazia autom,“ povedal Liu, ktorý sa však nevzdáva. Kým ďalší čínski milionári stavajú kópie pyramíd v Gíze, Liu sa drží svojej túžby.

„Splnil som si už polovicu môjho sna. Druhou časťou je postavenie ďalších a lepších zámkov – takých, ktoré ľudí ohúria,“ dodal extravagantný podnikateľ, ktorý by chcel zvýšiť konečné číslo na sto.

www.ndtv.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom