Čínsky prezident vyzval na pokojné riešenie napätia okolo Severnej Kórey

Xi Jinping, Donald Trump
Donald Trump a Xi Jinping. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 12. augusta (WebNoviny.sk) – Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval svojho amerického kolegu Donalda Trumpa, aby sa vyhol rétorike a činom, ktoré by mohli ešte viac vyostriť napätie na Kórejskom polostrove. Čínska štátna televízia v sobotu citovala prezidenta, podľa ktorého majú tak Peking, ako aj Washington spoločný záujem na denuklearizácii polostrova. „Momentálne musia byť relevantné strany zdržanlivé a vyhnúť sa slovám a skutkom, ktoré by zhoršili napätie na Kórejskom polostrove“, uviedol Si.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová rovnako odmietla vojenské riešenie sporu medzi USA a KĽDR a vyzvala na deeskaláciu rétoriky. „Nevidím tu vojenské riešenie,“ skonštatovala a apelovala na Bezpečnostnú radu OSN, aby sa problémom zaoberala. Podľa jej slov Nemecko bude spolupracovať s ostatnými krajinami, predovšetkým so Spojenými štátmi a Čínou, ale tiež s Južnou Kóreou, aby našlo diplomatické riešenie. „Myslím si, že eskalácia slov je nesprávna odpoveď,“ zdôraznila.

Japonský premiér Šinzó Abe v súvislosti s eskaláciou napätia na Kórejskom polostrove vyhlásil, že spraví všetko pre to, aby Japoncov ochránil. „Spravím všetko, čo bude v mojich silách, aby som zaistil bezpečnosť a ochranu majetku obyvateľov Japonska,“ povedal v sobotu Abe. Deň predtým japonské ministerstvo obrany oznámilo, že na západe krajiny rozmiestnilo štyri protiraketové systémy Patriot.

Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že chce odpáliť štyri balistické rakety typu Hwasong-12 ponad Japonsko, pričom dopadnúť by mali do vôd v okolí tichomorského ostrova Guam. Americký prezident Donald Trump KĽDR pohrozil vojenským zásahom, ak svoj plán uskutoční.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDonald TrumpSi Ťin-pchingŠinzo Abe