Čínsky priemysel pokračuje v raste aj napriek colnej vojne s USA

Čína, priemysel, ekonomika
Foto: ilustračné, SITA/AP

PEKING 30. apríla (WebNoviny.sk) — Aktivita v čínskom spracovateľskom priemysle si v apríli udržala rast napriek pokračujúcej colnej vojne s USA. Vyplýva to z výsledkov dvoch prieskumov, ktoré v utorok signalizovali, že spomaľovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky sa môže blížiť ku koncu.

Odvetvie je v lepšom stave

V medzimesačnom porovnaní bola aktivita síce slabšia, ale oproti februáru, kedy kľúčové ukazovatele klesli ma trojročné dno, je odvetvie v lepšom stave.

Index nákupných manažérov (PMI), ktorý zostavuje ekonomický magazín Caixin, klesol na 50,2 bodu z marcových 50,8 bodu. Index z dielne Čínskej federácie logistiky a nákupov oslabil o 0,4 bodu na 50,1 bodu. Oba ukazovatele sa tak udržali nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu.

Politika Pekingu prináša výsledky

Čínska ekonomika v prvom štvrťroku medzikvartálne posilnila o 6,4 %, čo bola rovnaká miera rastu ako v posledných troch mesiacoch vlaňajška.

To zvyšuje nádeje, že politika vlády v Pekingu, ktorá sa snaží zabrániť hospodárskemu poklesu zvyšovaním výdavkov a uvoľnením podmienok pre úverovanie, prináša výsledky, uviedla agentúra AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom