Cintoríny pod Tatrami sú na sviatky pripravené, urobili aj opatrenia proti zvieratám

cintorín
Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka.

POPRAD 30.októbra (WebNoviny.sk) – Väčšina miesta a obcí je nápor návštevníkov cintorínov počas Dušičiek pripravená.

Upravené sú cintoríny, ale aj ich otváracie časy, posilnili parkovanie a na pohrebiskách zavládne sviatočná smútočná atmosféra. Polícia pri tejto príležitosti upozorňuje na zvýšený výskyt príležitostných vodičov na cestách a vyzýva na trpezlivosť.

Otváracie hodiny všetkých popradských pohrebísk – cintoríny Poprad – Veľká, Spišská Sobota, Matejovce a Stráže pod Tatrami sú upravené, aby mesto vyšlo v ústrety aj cezpoľným návštevníkom cintorínov.

„Do piatku 2.novembra budú brány cintorínov, ktoré inak zatvárame kvôli bezpečnosti, otvorené nepretržite. Pre návštevníkov cintorína v Poprade – Veľkej budú k dispozícii aj mobilné toalety,“ informoval Marián Galajda, hovorca mesta Poprad, ktorý zároveň dodal, že na tomto cintoríne bude zabezpečený výjazd cez bočnú bránu parkoviska smerom na Jarmočnú ulicu.

Dočasné parkovacie miesta

Pri vstupnej bráne budú vymedzené aj parkovacie miesta pre držiteľov karty Zdravotne ťažko postihnutí (ZŤP). Pri hornej bráne, pred železničným priecestím, je pripravené označené dočasné parkovisko. „Sviatočnú atmosféru v Poprade-Veľkej doplní na sviatok všetkých svätých o 15:00 hodine dušičková pobožnosť za účasti rímsko a grécko-katolíckych kňazov,“ uzavrel Galajda.

Ďalšie dočasné parkovacie miesta pribudnú aj v Spišskej Sobote, kde je dočasne odstránený zákaz vjazdu a bude jednosmerne sprejazdnená smerom na Brokofovu ulicu. Podobne i v Matejovciach je dočasne zrušený zákaz státia na Kopernikovej ulici.

Návštevníkom pohrebiska Stráže je k dispozícii parkovisko pred hornou bránou cintorína. Radnica sa tiež postarala o posilnenie spojov mestskej hromadnej dopravy v popoludňajších hodinách, vytvorená je aj zastávka priamo na najväčšom cintoríne vo Veľkej.

Upozornenia vodičom

Mestská polícia bude počas týchto sviatočných dní vo zvýšenom nasadení najmä v okolí cintorínov, kde bude pomáhať pri riadení dopravy a zabezpečovaní verejného poriadku. V tomto kontexte bude zabezpečená súčinnosť aj so štátnou políciou.

Ako informoval Martin Sýkona, komunikačný manažér mesta Vysoké Tatry, na poriadok na dvoch mestských cintorínoch vo Vysokých Tatrách cintorínoch budú dozerať aj mestskí policajti, ktorí budú počas sviatkov svojou prítomnosťou preventívne pôsobiť, aby nedochádzalo k rôznym krádežiam nielen z hrobových miest.

Náčelník Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej doplnil, že majiteľov motorových vozidiel budú upozorňovať, aby parkovali v blízkosti cintorínov iba na miestach na to určených a vo vozidlách, aby nezanechávali cenné veci na viditeľných miestach.

Opatrenia voči zvieratám

V Tatrách musia okrem návštevnosti cintorínov pozostalými, rátať aj s návštevníkmi zo zvieracej ríše. Radnica preto zabezpečila cintoríny oplotkami pod elektrickým napätím, čo prinieslo svoje ovocie.

„Cintoríny sú pietnym miestom, preto starostlivosti o nich venujeme zvýšenú pozornosť. Po inštalácii oplotkov sa situácia výrazne zmenila. Nezaznamenali sme na cintorínoch žiadne návštevy zatúlaných medveďov, či srniek, ako to bolo v minulosti a nedošlo k žiadnemu poškodeniu hrobov a ich príslušenstva,“ uviedol tatranský primátor Ján Mokoš.

Mestská polícia bude počas týchto sviatočných dní vo zvýšenom nasadení najmä v okolí cintorínov, kde bude pomáhať pri riadení dopravy a zabezpečovaní verejného poriadku. V tomto kontexte bude zabezpečená súčinnosť aj so štátnou políciou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mokoš