Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico v rozhovore pre médiá v rámci TB počas zasadnutia Rady EÚ. Brusel, Belgicko, 28. jún 2016. Foto: SITA/Vladimir Tepecs

Čínu nemožno podceňovať, Fico chce naprávať napáchané škody

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Mrzí ma, že namiesto toho, aby sme dnes dávali energiu do ďalších projektov s Čínou, musíme naprávať škody, ktoré boli napáchané.

Po summite strednej a východnej Európy s Čínou (16+1) v lotyšskej Rige to novinárom povedal premiér Robert Fico. Či tým narážal na stretnutie prezidenta SR Andreja Kisku s Dalajlámom v októbri tohto roku ale nepotvrdil. Čínska strana však v sobotu zrušila bilaterálne rokovanie so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktoré bolo naplánované pred oficiálnym začiatkom summitu 16+1.

Fico by privítal návštevu čínskeho premiéra

Čínu nemožno podceňovať. Pre Slovensko je dôležité, že je to krajina, ktorá si pragmaticky presadzuje svoje záujmy, nie ideologicky,“ povedal Fico a dodal, že v roku 2015 dosiahol vzájomný obchod medzi Čínou a Slovenskom hodnotu viac ako šesť miliárd eur, pre Slovensko je to teda významný obchodný partner. „Privítal by som, keby čínsky premiér navštívil Slovensko. Dnes som využil jednu príležitosť a pozvanie som mu odovzdal,“ oznámil novinárom Fico. „Akýkoľvek projekt čínskych rozmerov môže pre Slovensko znamenať obrat,“ dodal Fico.

Z rokovania jedenástich krajín Európskej únie, piatich balkánskych štátov a Číny vyplynulo šesť základných odporúčaní, na ktorých bude zoskupenie 16+1 pracovať nasledujúci rok. Prvý bod predstavuje spoluprácu krajín v oblasti prepojenia. Čína ma záujem vytvárať infraštruktúrne prepojenia od budovania železníc až po letecké linky, aby sa rýchlejšie spojila najmä so strednou Európou. „Ponúkame vytvorenie trojuholníka Peking-Praha-Bratislava, pracujeme na tomto návrhu,“ povedal Fico no dodal, že kapacita letiska Peking je podľa čínskeho premiéra vyčerpaná, orientovať sa preto budú musieť Slovensko a ďalšie krajiny na iné regióny Číny.

Na čínskom finančnom trhu je prebytok kapitálu

Finančná spolupráca bola druhou významnou témou summitu 16+1, v rámci ktorej navrhla čínska strana rekonštrukciu železničného prepojenia medzi Belehradom a Budapešťou. Dôvodom je podľa Fica fakt, že na čínskom finančnom trhu je prebytok kapitálu. Na summite prešiel aj návrh spolupracovať v rámci zoskupenia 16+1 viac v oblasti zelenej ekonomiky. „Ide o spoluprácu v oblasti poľnohospodárstva. Je tu obrovský záujem zo strany Číny uvedomujúc si, že v krajinách strednej a východnej Európy stále zohráva dôležitú úlohu,“ vysvetlil novinárom Fico. Aj väčšou výmenou ľudí cez turizmus, obchodnú spoluprácu, kultúru či vzdelanie chcú premiéri krajín 16+1 dosiahnuť lepšie vzťahy medzi jednotlivými krajinami. Schválili tiež odporúčania v oblasti zdravotníctva a lokálnej spolupráce v rámci krajín 16+1.

Summit 16+1 v Rige bol piatym spoločným stretnutím predsedov vlád 16 krajín Európy s Čínou, nadviaže na výsledky rokovaní v čínskom Suzhou z novembra 2015. Týchto 17 krajín sa pravidelne stretáva od roku 2012, keď sa uskutočnil prvý samit v poľskej Varšave. Základ spolupráce krajín strednej a východnej Európy s Čínou však vytvorilo hospodárske fórum v roku 2011 v Budapešti. Šestnásťčlenný tím krajín strednej a východnej Európy tvoria Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Montenegro, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko a Slovensko.

Odporúčané články

Kiska je plne v rukách svojich poradcov, vyhlásil opäť Fico Lajčák: Stretnutie Kisku s dalajlámom poškodí vzťahy s Čínou

Neprehliadnite

Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta Ak stratíte prácu, budete mať menej behania po úradoch. Nezamestnaným sa má zjednodušiť život

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X