Čipovanie je podľa EK povinné len pri pohybe v rámci únie

Pes
Foto: www.shutterstock.com

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Povinnosť začipovať spoločenské zvieratá, vyplývajúca z pravidiel Európskej únie, sa vzťahuje len na zvieratá, ktoré sa pohybujú medzi členskými štátmi a tými, ktoré sa dovážajú do únie z tretích krajín mimo nej.

Ako ďalej agentúru SITA informoval Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, stanovuje to nariadenie z tohto roku o nekomerčnom premiestňovaní spoločenských zvierat.

Pravidlá EÚ nepožadujú začipovať zviera, pokiaľ zostáva celý čas v rámci hraníc jedného členského štátu,“ poznamenal s tým, že na premiestňovanie medzi členskými štátmi sa požaduje mikročip (transpodér). Akceptuje sa však aj tetovanie, ktoré bolo vykonané do 3. júla 2011. Pravidlá EÚ však nezakazujú, aby členský štát nariadil plošné čipovanie všetkých spoločenských zvierat. „Táto otázka je v právomoci každého štátu,“ doplnil Králik.

Celá genéza identifikovať a registrovať zvieratá sa začína v paragrafe 3 zákona z roku 2007 o veterinárnej starostlivosti, kde medzi veterinárne požiadavky patrí aj identifikácia a registrácia zvierat. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) Jozef Bíreš, ide o psy, mačky a fretky a ich nekomerčné premiestňovanie medzi krajinami EÚ, takisto tie, ktoré sú predmetom obchodu, ale aj tie, ktoré sa zdržiavajú len na území Slovenska.

Údaje v Centránom registri

Zvieratá, ktoré sa so svojimi majiteľmi pohybujú v rámci únie alebo prichádzajú do nej z tretích krajín, musia byť podľa pravidiel EÚ začipované. To vyplýva podľa Bíreša aj zo zákona o veterinárnej starostlivosti z roku 2007, pričom psy, mačky a fretky musia byť identifikované a ich identifikačné údaje sú vedené v Centrálnom registri spoločenských zvierat.

Psy, mačky a fretky, ktoré sú predmetom obchodu, musia byť podľa nariadenia vlády o požiadavkách na zdravie zvierat pri premiestňovaní označené, musia mať pas vydaný veterinárnym lekárom. Ten potvrdzuje, že je zviera zaočkované proti besnote a v prípade potreby boli na ňom vykonané aj iné preventívne zdravotné opatrenia týkajúce sa iných chorôb. V prípade tých zvierat, ktoré nie sú nekomerčne premiestňované a nie sú ani predmetom obchodu, rovnako platí povinnosť ich identifikácie.

Táto povinnosť vyplýva z paragrafu 19 zákona o veterinárnej starostlivosti, kde sa píše, že psy, mačky a fretky musia byť nezameniteľne označené a ich identifikačné údaje sa vedú k registri,“ poznamenal riaditeľ ŠVPS SR. No aj v tomto prípade sa táto povinnosť odvoláva na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady, ktoré však hovorí len o tom, že začipované musia byť tie zvieratá, ktoré cestujú mimo krajinu.

Pes mačka
Foto: travel.spotcoolstuff.com/

Čip umožní zistenie zdravotného stavu

Poslanci Národnej rady SR Marian Záhumenský, Tibor Lebocký a Ľuboš Martinák predložia v utorok 22. októbra na schôdzu parlamentu pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o pomocných prípravkoch v ochrane rastlín, do ktorého sa vloží nový článok. Týka sa možnosti nezameniteľného označenia psov, mačiek a fretiek narodených do 31. decembra tohto roku. „Neplatí to však pre tie zvieratá, ktoré sú predmetom uvádzania na trh, prevádzajú sa do vlastníctva alebo do držby iného vlastníka alebo sa nekomerčne pohybujú medzi členskými krajinami EÚ,“ píše sa v návrhu. Toto prechodné ustanovenie by malo byť účinné od 1. januára 2014. Jedným z dôvodov čipovania je podľa poslancov evidencia očkovania proti besnote, ktoré je v mikročipe zaznamenané.

Besnota je totiž podľa poslancov najnebezpečnejšou prenosnou chorobou zo zvieraťa na človeka. Čip umožní zistenie zdravotného stavu zvieraťa a takisto zistenie jeho majiteľa. Čipovanie mačiek, ktoré žijú v uzavretom priestore so svojim majiteľom, nie sú predmetom obchodu, ani necestujú mimo Slovensko, by malo byť podľa návrhu v tomto prípade na dobrovoľnej báze. Tieto mačky totiž predstavujú minimálne riziko z hľadiska ohrozenia zdravia a takisto z pohľadu šírenia besnoty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Bíreš