Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pápež v Ríme otvoril predvianočnú sezónu
Pápež Benedikt XVI. zdraví veriacich z papamobilu počas príchodu na tradičnú modlitbu k Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie. Pápež zároveň počas tradičnej návštevy tzv. Španielských schodov modlitbou pri soche Panny Márie otvoril predvianočnú sezónu v Ríme. Foto: AP Photo/Alessandra Tarantino

Cirkev opäť vysvetľuje pápežov výrok o kondómoch

VATIKÁN 22. decembra (WEBNOVINY) – Výrok pápeža Benedikta XVI. o kondómoch, ktorým podľa niektorých pripustil opodstatnenosť antikoncepcie, vyvoláva kontroverzie aj viac ako mesiac po jeho zverejnení. Vatikánska Kongregácia pre náuku viery, ktorú Benedikt sám dlhé roky viedol, v utorok opäť zdôraznila, že pápež v žiadnom prípade neoznačil používanie kondómu za správne.

Kongregácia pre náuku viery však tvrdí, že pápež nepovažuje kondómy za ospravedlniteľné a už vôbec nie vhodné riešenie. Cirkev aj pápež podľa vyhlásenia kongregácie považujú naďalej prostitúciu za „hlboko nemorálnu“. „Na druhej strane, ak sa tí, ktorí sa venujú prostitúcii a sú HIV pozitívni, snažia používaním kondómu znížiť riziko nákazy, môže to byť z ich strany prvý krok smerom k rešpektovaniu životov druhých,“ vysvetľuje pápežov výrok kongregácia.

Teória ABC

Problém AIDS nemožno podľa Benedikta XVI. vyriešiť iba šírením prezervatívov, lebo treba urobiť oveľa viac ako napríklad prevenciu, výchovu či pomoc. Pápež pred časom konštatoval, že aj v mimocirkevnom kontexte sa rozvinulo podobné povedomie, ako to vidno z tzv. teórie ABC (abstinencia – vernosť – kondóm), v ktorej prvé dve skutočnosti (abstinencia a vernosť) sú oveľa dôležitejšie a pre boj proti AIDS podstatné, zatiaľ čo prezervatív je na poslednom mieste a slúži ako východisko vtedy, keď prvé dve chýbajú. Treba si teda jasne uvedomiť, že prezervatív nie je riešením tohto problému.

Pápež rozširuje svoj pohľad a trvá na tom, že sústreďovanie sa iba na prezervatív sa rovná znehodnoteniu sexuality, ktorá stráca svoj význam ako prejav lásky medzi dvoma osobami a stáva sa akoby drogou. Bojovať proti takémuto znehodnoteniu sexuality je súčasťou veľkého úsilia o to, aby bola sexualita hodnotená pozitívne a mohla plniť svoju pozitívnu úlohu v celistvosti ľudského bytia.

Pápež v rozsiahlom rozhovore s nemeckým novinárom Peterom Seewaldom, ktorý vyšiel knižne v polovici novembra, okrem iného hovorí, že napríklad používanie kondómu mužskými prostitútmi je z ich strany „prvým krokom na ceste k inému, ľudskejšiemu poňatiu sexuality„. Ako príklad spomenul mužských prostitútov, ktorí môžu takýmto spôsobom zabrániť prenosu pohlavných chorôb. Novinár sa pápeža priamo spýtal, či toto svoje vyjadrenie nepovažuje za „šialenstvo„.

Pápež tak vôbec po prvýkrát pripustil, že používanie kondómov je „v niektorých prípadoch opodstatnené„, naďalej je však presvedčený, že samotné používanie kondómov problém AIDS nevyrieši. „Keď sa bude spoločnosť viazať na používanie kondómov, sexualita sa stane banálnou záležitosťou. A to je dôvod, prečo mnoho ľudí už v sexualite nevidí odraz lásky, ale istý druh závislosti,“ dodal Benedikt XVI.

K téme

VATIKÁN: Cirkev musí uvažovať, čo umožnilo zneužívanie detí CIRKEV: Vyšla kniha o pedofilných kňazoch

Neprehliadnite

Predvolebné prieskumy sa podľa Danka kupujú. Slosiarik to odmieta, ale Baránek tvrdí niečo iné Foto: Pri vážnej nehode na D1 zahynul zamestnanec NDS, auto narazilo do vozíka diaľničnej patroly Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu PSG v šlágri nedalo šancu Realu, Atlético remizovalo s Juventusom a Bayern zdolal Crvenu Zvezdu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X