Cirkev sa s Robertom Ficom nedohodla

Cirkev
Foto: SITA/Ivan Fleischer
Rober fico
Sprava: Premiér SR Robert Fico a predseda Konferencie biskupov Slovenska, arcibiskup Stanislav Zvolenský počas stretnutia predstaviteľov cirkví s premiérom. Bratislava, 29. máj 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) –

Čo sa píše v zmluve s Vatikánom:

V článku 9 zmluvy medzi SR a Svätou Stolicou sa uvádza, že: „Slovenská republika bude rešpektovať ako dni pracovného pokoja nedele a tieto dni: 1. január, slávnosť Bohorodičky Panny Márie, 6. január, Zjavenie Pána, Bohozjavenie, Veľký piatok, Veľkonočný pondelok, 5. júl, slávnosť svätých Cyrila a Metoda, 15. september, slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska, 1. november, slávnosť Všetkých svätých, 24. december, Štedrý deň, 25. december, slávnosť Narodenia Pána, 26. december, sviatok svätého Štefana, prvého mučeníka“.

Katolícka cirkev odmieta zrušenie dňa pracovného pokoja v dni, ktoré pripadajú na cirkevné sviatky a sú zakotvené v Základnej zmluve medzi SR a Svätou Stolicou.

Ako povedal novinárom hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik po stretnutí katolíckych biskupov s predsedom vlády Robertom Ficom, Vatikán akceptoval v zmluve tie sviatky, ktoré boli vtedy dňami pracovného pokoja.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský predniesol Ficovi argumenty, prečo sú dôležité sviatky pre život spoločnosti.

„Chápeme ich ako duchovné korene existencie spoločnosti, ako veľkú príležitosť motivácie ľudí, ktorí cez voľné dni získavajú duchovné sily, aby znášali každodenné ťažkosti,“ povedal novinárom.

Stanovisko katolíckej cirkvi je, že sviatky sú dôležité pre duchovnú vyrovnanosť spoločnosti. „Všetky sviatky sú veľmi užitočné pre duchovné dobro spoločnosti“.

Predseda vlády zdôraznil, že ide o návrh, s ktorým opakovane prichádzajú zamestnávatelia. Pripomenul, že v niektorých krajinách znižujú počet sviatkov a Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším počtom štátnych sviatkov v únii.

„Musíme sa zaoberať návrhom zamestnávateľov, ale rozhodnutie ešte nepadlo,“ povedal s tým, že vláda si overuje i vzťah vnútroštátneho práva a medzinárodnej zmluvy medzi Slovenskom a Vatikánom. „Ak zoznam sviatkov je pevnou súčasťou zmluvy, je komplikovanejšie siahať na tieto sviatky,“ povedal.

Odmena pre zamestnávateľov

Zamestnávatelia v rušení sviatkov podľa Fica vidia určitú mieru kompenzácie za to, že musia platiť vyššie dane a zrejme aj odvody.

Podľa neho by však hlavne zamestnávatelia mali povedať, aké sviatky chcú rušiť, pretože doteraz to nepovedali. „Hovoria len o rušení, ale nie o konkrétnych námetoch,“ dodal premiér.

Útok na Krajcera

Fico dnes zároveň požiadal Konferenciu biskupov Slovenska, aby mu písomne predložila správu, ako skončili rozhovory medzi cirkvami a ministrom kultúry Danielom Krajcerom o zmene financovania cirkví. Podľa Fica z rokovania vyplynulo, že Krajcer si dosť vymýšľal.

„Jeho mediálne výstupy nezodpovedajú realite. Urobíme len to, na čom sa dohodne štát s cirkvou,“ dodal Fico. Katolícku cirkev vníma premiér ako veľmi vplyvnú inštitúciu. „Vláda chce mať s katolíckou cirkvou a ďalšími cirkvami štandardné vzťahy,“ dodal.

Sulíkovci odpovedajú

Premiér Robert Fico svojimi vyjadreniami o financovaní cirkví podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) zavádza. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová.

„Pánovi Ficovi musíme pripomenúť, že o výsledkoch týchto rokovaní informoval exminister Krajcer vždy na tlačových konferenciách a vždy za účasti predstaviteľov Konferencie biskupov Slovenska a Ekumenickej rady cirkví,“ píše Tóthová, ktorá zároveň dodáva, že tému financovania cirkví a možnej odluky cirkvi od štátu otvoril Krajcer na rokovaniach s predstaviteľmi cirkví začiatkom minulého roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef KováčikRobert FicoStanislav Zvolenský