Cirkevná dychová hudba v Detve oslávi storočnicu

dychová hudba
Foto: ilustračné, Getty Images

BANSKÁ BYSTRICA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Storočnému pôsobeniu Cirkevnej dychovej hudby v Detve a jej zosnulým členom bude patriť ďakovná svätá omša v piatok 23. novembra o 17. hodine.

Hudobné teleso, ktoré v októbri získalo aj Cenu mesta Detva, sa predstaví na koncerte v sobotu 24. novembra o 17:00 spolu s pozvaným hosťom, Dychovým orchestrom for Bratislava.

Ocenenie dlhoročnej činnosti

Ako pre agentúru uviedla referentka pre styk s verejnosťou z Mestského úradu v Detve Zuzana Vrťová, koncert sa uskutoční vo veľkej sále detvianskeho Domu kultúry Andreja Sládkoviča.

Mestské zastupiteľstvo udelilo ocenenie Cirkevnej dychovej hudbe pri príležitosti 100. výročia založenia, za dlhoročnú činnosť, podieľanie sa na kultúrnom a spoločenskom živote, dlhoročné úspešné účinkovanie, propagáciu a udržiavanie tradície cirkevnej dychovej hudby. Detviansky hudobný súbor má v súčasnosti 22 členov.

Zloženie súboru

Korene dychovej hudby v Detve siahajú do rokov 1918 až 1919. Jej aktívnu činnosť podnietil dekan Ján Štrbáň, ktorý bol v roku 1921 ustanovený za správcu Rímskokatolíckej farnosti v Detve, ktorú spravoval do roku 1953. Po príchode organistu Martina Valenta, ľudovo známeho ako rechtor, sa zásluhou jeho hudobného vzdelania a talentu detvianska dychová hudba rozrástla.

Cirkevná hudba okrem hrania na bohoslužbách, procesiách a púťach hrávala aj na rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach. Začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia začali postupne prichádzať noví mladí členovia, ktorých neskôr vystriedala ďalšia generácia mladých ľudí pod vedením nového organistu Františka Valenta. Ten ju viedol od roku 1960 do jeho úmrtia v roku 2016.

V roku 1975, keď si Cirkevná dychová hudba zakúpila nové nástroje, ju tvorilo 22 členov. Od roku 1990 väčšina členov Cirkevnej dychovej hudby hrá súbežne aj v Dychovej hudbe Domu kultúry A. Sládkoviča v Detve,“ doplnila Vrťová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom