Šaškovanie v parlamente pokračuje. Poslanci PS/Spolu ostávajú osamotení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Beblavý, Martin Poliačik
Zľava, poslanci parlamentu za stranu Spolu - občianska demokracia: Alan Suchánek, Viera Dubačová, Miroslav Beblavý, Martin Poliačik, Jozef Mihál a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počas rokovania mimoriadnej 58. schôdze Národnej rady SR. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Parlamentná schôdza, na ktorej chceli Smer-SD a SNS znovu rozdávať občanom darčeky, je opäť prerušená. Ďakujúc odpadlíkom zo SaS sa im podarilo schôdzu otvoriť, ale na to reagovali poslanci PS/Spolu okupáciou rečníckeho pultu, čím znemožnili rokovanie.

Je schôdza v rozpore s rokovacím poriadkom?

Názory na to, či je schôdza zvolaná v súlade s rokovacím poriadkom parlamentu alebo nie, sa rôznia. Pravdou je, že o to požiadalo 45 poslancov, čo postačuje na zvolanie mimoriadnej schôdze.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova mimoriadna schôdza nebola zvolaná v súlade s rokovacím poriadkom Národnej rady SR, ani so štandardami parlamentnej demokracie. „To, čo navrhla vládna koalícia, sa nemôže diať,“ uviedol Mesežnikov pre agentúru SITA.

Problémové skrátenie

Samozrejme, ešte väčším problémom sú body navrhnuté v skrátenom legislatívnom konaní. Ak sa podľa vlády nevyplatia o rok 13. dôchodky, alebo sa v budúcom roku nezvýši prídavok na dieťa, bude to porušenie ľudských práv občanov. Takto obhajoval skrátené konanie aj predseda Smeru-SD Robert Fico.

Zaujímavé je aj zdôvodnenie pri zrušení diaľničných známok. Predkladateľ uviedol, že skrátené legislatívne konanie je dôležité z dôvodu ochrany hospodárskych záujmov Slovenskej republiky.

Opozícia argumenty neuznáva

Podľa očakávania je postoj opozície k schôdzi negatívny. Iba 10 dní pred voľbami schvaľovať zákony v skrátenom konaní s ich reálnym dosahom až o rok, považujú opozičníci za porušenie ústavy.

Zhodujú sa s nimi viacerí právnici. Napríklad aj podľa bývalého ústavného sudcu Ladislava Orosza existuje oprávnená obava, že spôsob schvaľovania zákonov 10 dní pred voľbami, je porušením ústavy.

Kde je jednota opozície?

Tlmočenie ústavnosti ponechajme právnikom, pozrime sa však prečo divadlo pred rečníckym pultom predvádza iba Miroslav Beblavý a skupina s PS/Spolu. Po včerajšom rozhodnutí zablokovať rokovanie parlamentu skupinkou poslancov sme očakávali, že sa k nim pripoja aj ďalší členovia opozície, aby ukázali svoju podporu.

Neúčasťou prekvapil najmä Igor Matovič, ktorý sa podobnými netradičnými vystúpeniami v rokovacej miestnosti už preslávil.

Vodca súčasných protestov Miroslav Beblavý na otázku, či očakával podporu aj od ostatných opozičníkov, pre webnoviny.sk iba ďakoval za doterajšiu pomoc všetkým poslancom, najmä SaS. „Veľmi si to vážime,“ dodal.

„Parlament by mal byť dôstojným miestom za každých okolností. Nikdy sme neschvaľovali opičky typu nosenie banánov či Coca-Coly do rokovacej miestnosti, ani blokovanie rečníckeho pultu. Súhlasíme však s kolegami z iných strán, že situácia je mimoriadne vážna,“ konštatovali v reakcii pre webnoviny.sk práve zo strany SaS

Mesežnikov si myslí, že táto akcia môže priniesť PS/Spolu voličské hlasy. Preto asi Beblavý ani veľmi nenarieka nad neúčasťou ostatnej opozície. Pravdou však je, že ostatné strany nevedia, ako to všetko dopadne a radšej si chránia vlastný chrbát.

Potvrdzuje sa tým jednota-nejednota opozície a znova vyvstávajú obavy, že sa niečo podobné zopakuje aj pri prípadnom zostavovaní vlády. A čo potom?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Grigorij MesežnikovIgor MatovičMiroslav BeblavýRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyPS/SpoluSaSSMER-SDSNS