Cirkvi prekáža, že na minci s vierozvestcami nebudú kríže

Cyril metod
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Národná banka Slovenska na budúci rok vydá pamätnú obehovú mincu k výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy, ale na minci nebude svätožiara nad hlavami svätcov a ani kríže.

V pôvodnom návrhu však nad hlavami svätcov mala byť svätožiara a na ich odeve kríže. Minca má byť vydaná v máji. Ako povedala dnes pre agentúru SITA hovorkyňa NBS Petra Pauerová, NBS zaslala v rámci štandardného procesu návrh na mincu do pripomienkového konania európskym inštitúciám.

Z neho vzišiel návrh, aby na minci nebola svätožiara a ani kríže. Slovenská banková rada to akceptovala.Konferencia biskupov Slovenska však toto rozhodnutie prijala s hlbokým poľutovaním.

„Vzdanie sa podstatných symbolov vyobrazenia svätých Konštantína-Cyrila a Metoda na pamätnej eurominci sa stáva kultúrnym prelomom a neúctou voči vlastným dejinám. Opätovné slobodné používanie atribútov svätých Konštantína-Cyrila a Metoda je prejavom víťazstva nad totalitou a symbolom slobody. Aj vinou zodpovedných inštitúcií na Slovensku prichádzame týmto o podstatné symboly slobodného slovenského národa,“ vyhlásil pre agentúru SITA hovorca KBS Jozef Kováčik.

V roku 2013 si pripomíname 1 150. výročie príchodu bratskej dvojice na Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cyril a MetodJozef Kováčik
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska