Čistky v Turecku pokračujú, vydali zatykače na 47 novinárov

Turecko
Foto: SITA/AP

Ankara 27. júla (WebNoviny.sk) – Turecká prokuratúra vydala zatykače na 47 novinárov a predstaviteľov vedenia bývalej redakcie opozičného denníka Zaman, údajne napojeného na hnutie exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého turecká vláda obviňuje z iniciovania nedávneho pokusu o štátny prevrat. S odvolaním sa na turecké médiá o tom v stredu informovala agentúra AP.

Spomedzi týchto novinárov zadržali doposiaľ po domovej prehliadke Šahina Alpaya, spisovateľa a redaktora rubriky, ktorá donedávna pravidelne vychádzala v Zamane, uviedla turecká štátna agentúra Anadolu. Do redakcie Zamanu vtrhla v marci polícia. Kontrolu nad týmto denníkom následne prevzala turecká vláda, pričom na základe súdneho verdiktu ho riadia súdom určení správcovia.

Turecké úrady vydali tento týždeň zatykače aj na ďalších 42 novinárov, z ktorých doposiaľ 16 vzali do väzby a budú vypočúvať. Opatrenia sú vnímané ako súčasť rozsiahlych čistiek, ku ktorým vláda pristúpila po nedávnom neúspešnom pokuse o puč, približuje AP.

Obrazom: Pokus o prevrat v Turecku

V Turecku vyhlásili minulý týždeň trojmesačný výnimočný stav, ktorý prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a vláde umožňuje vypracovať nové zákony bez účasti parlamentu, ako aj obmedziť či pozastaviť platnosť práv a slobôd obyvateľov. Turecká armáda tvrdí, že do pokusu o vojenský prevrat sa zapojilo 8651 členov ozbrojených síl, čo predstavuje len približne 1,5 percenta všetkých tureckých vojakov.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že pučisti v použili 35 lietadiel vrátane 24 vojenských, čo predstavuje približne sedem percent z celkového počtu, ktorým armáda disponuje. Zmocnili sa tiež 37 helikoptér, teda osem percent z ich celkového počtu. Ďalej disponovali 246 obrnenými vozidlami vrátane 74 tankov a troma loďami. Turecká armáda, ktorá je v rámci Severoatlantickej aliancie druhou najväčšou, má približne 680.000 vojakov.

Približne 1700 príslušníkov tureckej armády vrátane 149 generálov oficiálne prepustili v reakcii na nedávny neúspešný pokus o vojenský prevrat v krajine. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na turecké štátne médiá. Turecké ozbrojené sily majú približne 350 generálov a admirálov.

Turecká vláda zároveň zrušila činnosť desiatok mediálnych organizácií vrátane 45 novín – celoštátnych i regionálnych -, 16 televíznych a 23 rozhlasových staníc, informuje agentúra Anadolu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip Erdogan