Cítim podporu v strane, tvrdí Lucia Žitňanská

SDKÚ
Zľava: Podpredseda SDKÚ-DS Milan Hort, podpredseda Ivan Mikloš, predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská na tlačovej besede strany SKDÚ-DS o volebnej kampani. Bratislava, 15. november 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská svoje rozhodnutie kandidovať po parlamentných voľbách na post predsedníčky strany nekonzultovala s Mikulášom Dzurindom.

Ako uviedla dnes na tlačovej besede, svoje rozhodnutie Dzurindovi len oznámila pätnásť minút pred rokovaním ústrednej rady, ktorá bola v sobotu vo Zvolene, kde členom rady povedala, že sa bude uchádzať o najvyššiu stranícku funkciu.

„Pred mojím oznámením som sa rozprávala aj s členmi strany, aj s niektorými ľuďmi mimo. Chcem, aby program, ktorý reprezentujem, mal šancu sa presadiť. Je to krok, aby SDKÚ-DS dostala šancu,“ uviedla.

Svoje rozhodnutie Žitňanská podmieňuje podporou v parlamentných voľbách. Podľa nej to znamená, že kandidovať bude, ak dostane viac preferenčných hlasov ako predseda strany Dzurinda. „Voliči SDKÚ-DS majú vo mne záruku, že keď sa rozhodnem nejako konať, tak aj tak robím. Cítim podporu vo vnútri strany,“ dodala.

Žitňanská rozumie situácii premiérky Ivety Radičovej, aj ťažkým rozhodnutiam, ktoré musela urobiť. „Verila som, že Iveta Radičová bude voliť svoju materskú stranu. Program SDKÚ-DS je programom, ktorý nadväzuje na program z roku 2010, ktorý spolutvorila. To podnecovalo moju vieru, že Radičová nezmenila svoj pohľad,“ povedala Žitňanská v súvislosti s oznámením premiérky, že 10. marca bude voliť SDKÚ-DS.

Podľa poslanca NR SR Miroslava Beblavého Žitňanská aj Radičová chápu, že SDKÚ-DS nie je strana jedného človeka, ale ideí a programu. „Volič si môže byť istý, že volí program,“ dodal.

Chce zrušiť trestnoprávnu imunitu

Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

Žitňanská zároveň vyzvala Smer-SD, aby sa zaviazal po parlamentných voľbách zrušiť trestnoprávnu imunitu poslancov NR SR. „Je čas na výzvu, aby sa Smer zaviazal zrušiť túto imunitu,“ povedala dnes na tlačovej besede Žitňanská. „SDKÚ-DS vždy hlasovala za zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov,“ dodala.

Smer-SD výzvu od Žitňanskej neprijal. „Výzva prichádza od strany, ktorá vylúčila spoluprácu so Smerom-SD. My na túto falošnú predvolebnú hru topiacej sa SDKÚ-DS neskočíme,“ zareagoval hovorca strany Erik Tomáš.

Prioritou pre SDKÚ-DS je aj oddelenie pozícií predsedu NS SR a Súdnej rady SR. „Je to systémová zmena, ktorá umožní v justícii koncentráciu moci zrušiť. Smer a SNS za tieto zmeny nehlasovali. Je to návrh, ktorý má podporu občanov a aj voličov Smeru,“ upozornila Žitňanská.

Smer: Žitňanská plače na vlastnom hrobe

SDKÚ-DS má tiež v programe urobiť poriadok v politických nomináciách. Modrí chcú definovať, ktoré pozície patria do nominácií a pri iných zaviesť férové výberové konania. „Je to možné. Model z justície je použiteľný,“ dodala. SDKÚ-DS chce tiež zmenu zákona o verejnom obstarávaní. „Nie je možné dnes vynútiť sankcie za nedodržiavanie zákona. Chceme odbyrokratizovať tento proces,“ povedal poslanec NR SR za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Ani k oddeleniu funkcií sa Smer-SD nehlási. „Pani ministerka tu plače na vlastnom hrobe, keďže Štefan Harabin bol do týchto funkcií zvolený na základe pravidiel prijatých práve pani Žitňanskou,“ zdôvodnil stranícky postoj Tomáš.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášIveta RadičováLucia ŽitňanskáMiroslav BeblavýŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana