Čižnár skrátil prípravnú prax svojmu synovi, ktorý bude pôsobiť na prokuratúre spolu s Ficovým švagrom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaromír Čižnár
Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 21. mája, 16:34

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár skrátil svojmu synovi Jurajovi Čižnárovi prípravnú prax pre miesto prokurátora z troch rokov na 20 mesiacov. Vo svojom blogu na webstránke Denníka N to uviedla Nadácia Zastavme korupciu (NZK).

Čerstvý prokurátor Juraj Čižnár bude pôsobiť na Okresnej prokuratúre Bratislava II, kde je od roku 2016 vedúcim prokurátorom švagor Roberta Fica (Smer-SD) Svetozár Chabada.

Od profesie prokurátora ho odhováral

„Ide o bežnú prax, ktorá sa aplikuje už niekoľko rokov a jej cieľom je obsadiť voľné prokurátorské miesta,“ komentoval situáciu Jaromír Čižnár. Z údajov, ktoré NZK poskytla Generálna prokuratúra SR (GP), vyplýva, že od roku 2016 skrátili prax 130-tim čakateľom na prokurátorské miesto.

V rovnakom období bolo podľa verejne dostupných údajov na pozíciu právneho čakateľa prijatých 215 uchádzačov. Prax bola teda skrátená približne 60 percentám z celkového počtu čakateľov.

Podľa NZK bolo podozrivé už samotné víťazstvo Juraja Čižnár vo výberovom konaní na čakateľa. Jeho otec pre týždenník Trend uviedol, že ho od profesie opakovane odhováral, lebo ju považuje za veľmi náročnú.

Funkcia po svadbe s Ficovou sestrou

Čižnár mladší však trval na svojom rozhodnutí stať sa prokurátorom. Juraj Čižnár tak teraz nastúpi do funkcie prokurátora okresnej prokuratúry, kde sa priemerný plat pohybuje na úrovni 3 100 eur mesačne.

NZK považuje za podozrivé tiež to, že vedúcim prokurátorom Okresnej prokuratúry Bratislava II je Svetozár Chabada.

Ten svoju funkciu získal v roku 2016, teda v čase, keď sa oženil so sestrou expremiéra Luciou Ficovou, ktorá pracuje na GP.

„Nebudeme na to odpovedať,“ reagovala hovorkyňa GP na otázku, akým spôsobom získala Lucia Ficová miesto na najvyššom orgáne prokuratúry.

Výberového konania sa zúčastnila ako jediná

Skrátenie čakateľskej praxe obhajuje aj nová vedúca Krajskej prokuratúry v Bratislave Soňa Jurčíková. Jurčíkovú pri spoločnom obede s Robertom Ficom odfotil denník Plus 1 deň.

Šéfkou Krajskej prokuratúry sa stala vďaka výberovému konaniu, na ktorom sa zúčastnila ako jediná. NZK pri príprave Správy o prokuratúre oslovila viacerých prokurátorov s otázkami týkajúcimi sa personálneho obsadzovanie postov v systéme prokuratúry.

Oslovení prokurátori označili výberové konania za „frašku“, v rámci ktorej je dopredu jasný víťaz. Situáciu dokumentujú najmä výberové konania na funkciu vedúcich krajských prokuratúr. Okrem Košického kraja bol podľa NZK vo všetkých ostatných krajoch vo výberovom konaní iba jediný uchádzač.

NZK bola založená v roku 2014. Jej hlavným poslaním je zvyšovať povedomie o korupcii, aktivizovať širokú verejnosť v otázkach verejného záujmu, pomáhať whistleblowerom, podporovať investigatívnu žurnalistiku a presadzovať systémové opatrenia, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou efektívneho boja proti korupcii.

Reakcia Generálnej prokuratúry SR

Na informácie zverejnené v blogu NZK reagovala aj GP. „V blogu sú účelovo opomínané fakty, ktoré boli nadácii poskytnuté. Juraj Čižnár sa zúčastnil na výberovom konaní na funkciu právneho čakateľa prokuratúry v roku 2017. Po úspešnom absolvovaní konania bol začiatkom roka 2018 vymenovaný do funkcie právneho čakateľa prokuratúry. Prax mu bola skrátená na 20 mesiacov a 18 dní, pričom splnil všetky predpoklady, ktoré vyžaduje zákon. Takýto postup nie je ničím výnimočný, aplikuje sa niekoľko rokov a jeho cieľom je obsadiť voľné prokurátorské miesta najmä na okresných prokuratúrach,“ uviedla v reakcii hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

Na GP sa podľa nej skúma, či boli splnené všetky predpoklady čakateľa na zaradenie do funkcie. Návrh sa predkladá Rade prokurátorov SR, ktorá musí udeliť súhlas ku každému navrhnutému.

Jurajovi Čižnárovi bola podľa Predajňovej skrátená prax spolu s ďalšími 32 právnymi čakateľmi prokuratúry Slovenskej republiky. Z 33 právnych čakateľov úspešne vykonalo odbornú justičnú skúšku 26.

Juraj Čižnár nepoznal komisiu

GP vysvetľuje, že uchádzači o pozíciu právneho čakateľa prokuratúry po úspešnej písomnej časti absolvovali ústnu časť náhodným pridelením komisie. Uchádzač si vyžreboval komisiu, ktorá ho skúšala. To znamená, že Juraj Čižnár nevedel, ktorá komisia ho bude skúšať a ani komisia nevedela, ktorí uchádzači jej budú pridelení. GP dodáva, že transparentnosť výberových konaní na prokuratúre za posledných sedem rokoch bola vzorom pre iné inštitúcie.

„Napríklad prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa v rozhovore pre portál Aktuality.sk dňa 8.11.2019 vyjadril, že s príchodom Jaromíra Čižnára sa veci zmenili k lepšiemu a za jeho pôsobenia si nevšimol žiadne sporné kontakty. Necítil ani tlaky v citlivých kauzách a aj počas diskusií s kolegami sa zhodli, že nezaregistrovali takéto negatívne trendy,“ citovala Predajňová slová Jána Šantu.

Dodala, že za sedem rokov ani raz neprejavil záujem zúčastniť sa na výberovom konaní ani jeden člen NZK. Podľa GP zástupcovia nadácie v blogu opomenuli skutočnosť, ktorá im bola poskytnutá, že v prípade, ak sa prihlási len jeden uchádzač, generálny prokurátor výberové konanie zruší a vyhlási ďalšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea PredajňováJaromír ČižnárJuraj ČižnárLucia FicováRobert FicoSoňa JurčíkováSvetozár Chabada
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR